Bazı noktalara dikkat etmeden araba kullanmak benzin masrafını oldukça arttırır. Ayrıca yapılan kilometre ve düzenli bakım sıklığı arasında da direk bir bağlantı vardır.

İşte size hem benzinden hem de bakım masraflarından tasarruf etmenizi sağlayacak 8 ipucu!

Daha Az Benzin Yakmanızı Sağlayacak 8 İpucu

8. Gazı sonuna kadar köklemeyin.

Yollarda sürekli gaza basmaya bayılan sürücüler görürüz. Ama ehliyet eğitiminde de öğretildiği gibi hızı arttırmak için kademeli olarak vites değiştirmek gerekir, böylece daha az benzin harcamayı da garanti edersiniz. Vites değiştirmeden sürekli gaza basarak hız arttırmaya çalışmak arabanın daha fazla enerji ve doğal olarak daha fazla benzin harcamasına neden olur.

7. Otobanda otomatik hız kontrolünü (cruise control) kullanın.

Her boş bulduğunuz otobanda veya yolda hız arttırmak yerine hız limitlerine uyarsanız ve hız kontrolü kitini kullanırsanız çok daha az benzin harcarsınız. Hızlı giderseniz arabanız rüzgar direnciyle başedebilmek için daha fazla benzin tüketir.

6. Arabanızı zamanında servise götürün.

Yağ ve yağ filtresi 7,000 kilometrede bir değiştirilmelidir. Hava filtrelerini de değiştirmeyi unutmayın. Daha sonra daha fazla masraf çıkmaması için bunları zamanında yapın. Yoksa motor arızasına kadar varan sonuçlar olabilir.

5. Klimayı kapatın.

Herkes kendi adına karar versin hangisi daha önemli: rahatlık mı benzin tasarrufu mu? Klima açıkken ortalama %15 oranında daha fazla benzin harcarsınız. Diğer elektronik aygıtlar bu kadar benzin harcamaz. Eğer klimayı kapatırsanız 160 kilometrede yaklaşık 1 depo benzinden kar edersiniz.

4. En kısa yolu tercih edin.

Eğer rotanız önceden belirlerseniz, özellikle kış aylarında, benzin masrafınız azalır. Soğuk motor ilk 8 kilometre en fazla benzini harcar. Günlük yolunuzu bir iki kerede yapabilecek şekilde ayarlayabilirseniz gün içinde bir kaç defa motoru baştan ısıtmanıza gerek kalmaz.

3. Yağmurda araba kullanmayın.

Yağmur yağarken kaza yapma oranı artar. Bunun yanı sıra benzin tüketimi de artar. Yağmursuz günlerde araba rüzgar direnci yüzünden fazla benzin harcar, yağmurlu günlerde rüzgarın yanına su direnci de eklenince çok daha fazla benzin yakılır.

2. Lastiklerin havasını düzenli olarak kontrol edin.

Eğer lastikler tam olarak şişmemişse benzin tüketimini %2-3 arttırabilir. Bu nedenle lastiklerin havasını düzenli olarak kontrol etmek, özellikle de kış aylarında, çok önemlidir.

1. Arabanızdaki gereksiz ağırlıklardan kurtulun.

Bazı sürücüler gerekli gereksiz her şeyi arabada taşımaktan çok hoşlanırlar. Ara sıra bagajı boşaltıp sadece gerekli olan malzemeleri (kriko, yedek lastik, ilk yardım çantası vb) bulundurmakta fayda vardır. Araba ne kadar ağır olursa o kadar fazla benzin harcar.

Göz Atmalısınız: Arabanın Motorunu Çalıştırdıktan Sonra Klimayı Açmanın Tehlikesini Biliyor Musunuz?

Hoşunuza gidebilir