Yeşil bitkilerin havayı temizleme özelliği olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer evde bitkileriniz varsa, bunlar da evin havasını temizler, küf oluşumunu ve toksinleri önler.

NASA, aşağıdaki 5 bitkiden her evde 500 m2 içinde 15-18 adet civarı bulunmalı diyor ve en az bir tanesinin yatak odasında olmasını öneriyor.

Bu Bitkiler İçeri Toksinler Dışarı!

ALOE VERA BİTKİSİ

Bu bitki evinizdeki bütün toksinleri yok eder ve adeta bir oksijen bombasıdır. Aloe vera bakımı çok kolay olan ve temizlik malzemelerindeki zehirli kimyasalları ortadan kaldıran bir bitkidir. Karbondioksit, karbonmonoksit ve formaldehit emerek havayı temizler. Dahası da var, evde zararlı kimyasalların oranı artınca bitkinin üzerinde kahverengi lekeler oluşur, bu yolla sizi uyarmış olur.

KAUÇUK

Bu bitkinin çok fazla ışığa ihtiyacı yoktur ve başarılı bir şekilde havayı temizler. Yalnız bu bitkiyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu var: yaprakları zehirli olduğu için çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmak gerekiyor.

SARMAŞIK

Sarmaşık da havayı temizleme özelliği ile meşhur bir bitkidir. Formaldehit emdiği için bu özelliğe sahiptir. Alerji ve astım belirtilerini azaltır. Çocukları ve evcil hayvanları sarmaşıktan da uzak tutmak gerekiyor çünkü o da zehirli.

KURDELE ÇİÇEĞİ

Kurdele çiçeği NASA tarafından, formaldehiti en iyi yok eden 3 ev bitkisinden biri olarak kabul ediliyor. Formaldehit, stiren, karbonmonoksit ve benzin gibi toksinleri emerek havayı temizleyebiliyor.

TARHUN OTU

Tarhun otu neredeyse yok edilemez bir bitkidir, hayatta kalmak için oldukça ısrarlıdır. Toksinleri yok eder ve bu bitki evinizde olduğu sürece oksijen sıkıntısı çekmezsiniz. Tarhun otu geceleri karbondioksit emer ve oksijen yayar.

Hoşunuza gidebilir