Photo by Lo from Pexels

Salatalık çok severiz biz. Bu yazıda salatalığın hiç bilmediğiniz faydalarını öğreneceksiniz. Ve salatalığı daha çok seveceksiniz!

Önce bir soru soralım salatalık sebze mi meyve mi? Sebze diyenlerin sayısı çok fazla olsa da kaynaklar bize salatalığın aslında bir meyve olduğunu söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda belirtin.

1- Nörolojik Hastalıklardan Korunursunuz

Salatalıkta bulunan fisetin, beyin sağlığı için faydalıdır. Ayrıca salatalıkta fosfor da bulunduğundan fosfor eksikliğine bağlı beyin hastalıklarına karşı önlem almış olursunuz.

2- Kilo Vermede Harika Bir Yardımcı

Photo by Pixabay from Pexels

Salatadaki yüksek su içeriği sizi besler. Salatalık yağ içermez ve düşük kalorili bir meyvedir. Bu nedenle kilo vermek isteyenler salatalıktan vazgeçmeyin!

3- Kolon Kanseri Riskini Azaltır

Salatalıkta yukarıda bahsettik fisetin var. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda bu fisetin aslında flavonoid olduğu için bazı kanser türlerine karşı koruyucu özellik taşıyor.

4- Sindirime Yardımcıdır

Lifli beslenmek sağlıklıdır. Salatalıktaki su miktarından bahsettik ayrıca içerdiği vitaminler sindirim sisteminin çalışmasında yardımcıdır. Bağırsak hareketlerinde fayda sağlar.

5- Hidrasyon Sağlar

Salatalık su deposudur. Özellikle az su içiyorsanız ya da su içmeyi unutanlardansanız günde bir salatalık imdadınıza yetişiyor. Salatalığın %95’i sudur.6- Cilt Sağlığı için Önemlidir

Parlak ve yumuşak bir cildi kim istemez? Salatalık cildi nemlendirir. Ayrıca cilde faydalı olan C vitamini ve çinko içerir. Bitti mi hayır, ayrıca salatalık cilt tahrişi vb. durumlara karşı koruyucu olan kafeik asit içerir.

7- Saç Dökülmesini Önler

Photo by mo alzway from Pexels

Salatalıkta bulunan B vitamini kara derisi ve saç sağlığı için çok faydalıdır. B5, B6 ve C vitaminlerinin saç büyümesinde önemli rolleri vardır. Dökülme ve grileşmeye karşı etkilidir.

8- Kötü Kolesterolü Düşürür

Kardiyovasküler faydası vardır. Çünkü salatalıkta potasyum, magnezyum, ve K vitamini bulunur. Bu üç kaynak kardiyovasküler sistem için son derece değerlidir. Düşük magnezyum ve potasyum seviyesi kan basıncını etkiler. Düzenli olarak salatalık tüketimi kötü kolesterol seviyesini düşürür.

9- Kan Şekeri Seviyesinin Kontrolde Durmasına Yardımcı Olur

Photo by PhotoMIX Ltd. from Pexels

Salatalıkta çeşitli fenolik bileşikler, flavonoidler ve triterpenler bulunur. Araştırmalara göre yüksek kan şekeri seviyesinin normale dönmesinde salatalığın etkisi pozitif düzeyde.

10- Güçlü Kemik Sağlığı

Salatalık K vitamini ve kalsiyum içerir. Bu iki kaynak güçlü kemikler için vazgeçilmezdir. K vitamininin kemik kırılma riskini azalttığı ve kemiklerde kalsiyum emiliminde önemli bir ol oynadığı kanıtlanmıştır.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner