Finans konusunda anlaşamamak evliliği tehlikeye atabilir. En iyi ilişkilerde bile, çiftlerin her küçük şeyi aynı anda görmeleri neredeyse imkansızdır. Ve ister tatilleri nerede geçirecekleri, ister evdeki ev işleriyle daha fazla ilgilenmesi gereken kişiler olsun, sorunların çoğu çözülür ve aşk hüküm sürer.

Ancak bazı problemler çok daha derinlere iniyor, bir çalışma, siz ve eşinizin bu konuda aynı fikirde değilseniz, boşanma ihtimalinizin iki kat daha fazla olduğunu buldu.

Finansal risk konusunda eşinizle aynı fikirde değilseniz, boşanma olasılığınız iki kat daha fazladır.

İlişki tavsiyesine mi ihtiyacınız var? Haziran ayında Kaliforniya-San Diego (UCSD) Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen ve yayınlanan yeni bir çalışmada Economic Journal 2004 ve 2017 katılımcıya verilen Yıllık anket soruları arasındaki 5300 Alman çift üzerinde toplanan verileri analiz edildi.

Bu sorular içerisinde kariyer planları, hobiler ve finansal kararlar hakkında sorular vardı. Araştırmacılar daha sonra eğitim seviyelerindeki farklılıklar, kültürel geçmişler, farklı dinler ve menşe bölgesi gibi çiftler içindeki belirli kontrol özelliklerine göre ayarlamalar yaptı. Yaş Farkı Olan Evliliklerin Bir Ömür Sürmesinin 6 Nedeni

Eşler arasındaki risk tercihlerindeki farklılıkların, bir çiftin birlikte kalıp kalmadığına dair en güvenilir fikri veriyor. Bununla birlikte, veriler, bir eşin parayı ne kadar dikkatli harcayacağı konusunda diğeriyle aynı fikirde olmadığında boşanmanın iki kat daha olası olduğunu, en büyük bölünme sorunu olarak finansal risk olduğunu buldu.

Rady School‘da ekonomi ve strateji doçenti ve çalışmanın yazarı olan Marta Serra-Garcia; “Para hakkında tartışmak genellikle boşanma nedeni olarak gösterilir, ancak bu kavgaların ana potansiyel nedeni risk tutumlarındaki farklılıklardır.” “Risk tutumları, aile için konut gibi yatırım kararlarını belirler. Eşlerin farklı risk tercihleri ​​varsa, evlilikte ortak ve çok önemli yatırımlar konusunda genellikle anlaşamazlar.”

Kaynakları birleştirmek bazen uzun vadeli anlaşmazlıkları gidermeye yardımcı olabilir.

Para konusunda açık olmak, ilişki üzerinde başka uzun vadeli etkilere de sahip olabilir. Çalışmanın sonuçları ayrıca, finansal risk söz konusu olduğunda farklı sayfalarda olan çiftlerin birlikte bir ev sahibi olma veya mülklerini yenileme olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Ancak Serra-Garcia, kaynakları bir araya toplamanın bazen çiftlerin evliliğin finansal faydalarından gerçekten faydalanmasına ve zaman içindeki anlaşmazlıkları gidermeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Serra-Garcia, “Bir yandan, haneler konut gibi ortak malları paylaşıyor ve bu nedenle risk tutumlarındaki benzerlik en uygunudur.” Dedi. “Öte yandan, haneler iki gelir kaynağını paylaşır ve gelir tipik olarak risklidir. Eşler gelirlerini bir araya getirdiğinden, biri diğerinden daha az güvenilir bir akışa sahipse, risk tutumlarındaki farklılıklar optimal olabilir çünkü birbirlerini ‘sigortalayabilirler’, ancak bu aynı zamanda evlilikler için bir gerilim kaynağı da olabilir.”

Çalışma ayrıca eşlerin zaman içinde birbirlerine daha çok benzeme eğiliminde olduğunu buldu.

İlişkilerdeki diğer her şeyde olduğu gibi, birinin paraya yaklaşma şekli ve finansal riskler alma konusundaki istekliliği tam olarak yaşam boyu süren özelliklerden biri değildir.

Çalışma ayrıca eşlerin zamanla birbirlerine daha çok benzeme eğiliminde olduğunu ve genel görüşlerin değişebileceğini buldu. Serra-Garcia, “Tercih asimilasyonu, evlilikler arasındaki çatışmayı çözmek için bir mekanizma olabilir” dedi. “Sonuç olarak, bu çiftlerin birlikte kalma olasılığı daha yüksek.” Kendini Güçlü Gösterme Takıntısı Sağlığınız için İyi Olmayabilir

Araştırma gösteriyor ki finansal anlaşmazlıklar boşanma riskini arttırsa da aşılamaz değil! Doğru adımları atmak ve şeffaf olmak bir noktada her şeyi yoluna sokabilir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner