Photo by Craig Adderley from Pexels

Epsom tuzu banyosunun faydaları nelerdir, nasıl yapılır detaylarıyla inceledik. Kimlere uygun değil yan etkileri değil bu noktalara da değindik.

Epsom tuzu faydalarıyla kesinlikle faydalanmanız gereken bir kaynak diyebiliriz. Doğru bir şekilde kullandığınızda faydasını göreceksiniz.

Epsom Tuzu Banyosunun Faydaları

Epsom tuzunun en önemli özelliği vücudu toksinlerden arındırmasıdır. Magnezyum, toksinlerin uzaklaştırılması dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarına yardımcı olan doğal bir maddedir. Sülfat, sindirim sistemi duvarlarını güçlendirebilir ve toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Cildi Dinlendirir

Epsom tuzu cildi arındırır. Ölü hücreleri temizler ve cildin nefes almasını sağlar ancak eğer cildinizde sıkıntılar varsa alerjik reaksiyonlar ya da cilt hastalıkları kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Ağrı Kesicidir

Epsom tuzu banyosu, ağrı kesici olabilir ve bazı şişliklere iyi gelebilir. Özellikle düşük magnezyum seviyelerini yaşayanlar için faydalıdır. Yine tutulma ve kasılmalar için de rahatlatıcı etkisi vardır.

Strese İyi Gelir

Kendinizi gergin ve bunalmış hissediyorsanız Epsom tuzu banyosu yapmak sizi rahatlatacaktır. Ilık bir epsom tuzu banyosu kas gerginliğini azaltır.

Ayaklarınızı Epsom Tuzuyla Yıkayın

Ayakları arındırmak ve varsa kaşıntıyı hafifletmek için Epsom tuzu suyuyla bir banyoda yıkanabilir veya ayakları ılık suya ve Epsom tuzu içine sokabilirsiniz. Ayakları Epsom tuzlarına batırmak, ayrıca ayak kokusunu azaltmaya da yardımcı olur.

Epsom Tuzu Banyosu Nasıl Yapılır?

epsom tuzu banyosu

Epsom tuzu banyosu yapmak için, standart ebatlı bir küvette banyo yaparken 2 bardak Epsom tuzu ekleyin. Tuzu önce eklerseniz daha hızlı çözülür.

Su sıcak değil ılık olmalıdır. Uzanıp dinlenin ve sabun kullanmayın. 30-45 dakika suyun içinde dinlenmek harika olacaktır. Bir şeyler eklemek isterseniz zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı antioksidanlar içerir ve banyoya eklendiğinde cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Bir bardak zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Epsom Tuzu Banyosu Kimlere Uygun Değil Riskleri Var mı?

Epsom tuzu banyosunun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Cildinizde sıkıntılar varsa yukarıda belirttiğimiz gibi önce bir doktor tavsiyesi faydalı olacaktır.