Vaktinizin çoğu oturarak geçiyorsa sizi böyle alalım çünkü bu konu son derece önemli. İster evde ister ofiste oturarak çalışıyorsanız düzenli olarak bazı egzersizleri uygulamanız sağlığınız için son derece önemli.

Nitekim bir süre sonra boyun, sırt ve kol ağrılarından muzdarip olabilirsiniz. Hareketsiz yaşam sağlığınızı olumsuz derece etkiler. Size boyun ağrısı için sırt ve kollardaki sertliği hafifletebilecek basit egzersizlerden bahsedeceğiz.

1- Boyun ve Omuzlar

Boyun ağrısı ileride kronikleşebilir

Masa başı çalışmak ya da uzun süre oturduğunuz zaman boyun ve omuzlar zamanla etkilenmeye başlar. Bir süre sonra kas ağrıları çekebilirsiniz. Bazı insanlarda ileri seviye durumlarda görülebilir. Öyle ki bu durumu yaşayıp görme bozukluğu ve şiddetli baş ağrısı şikayetleriyle insanlar doktora başvurmuşlar.

Ne Yapmalı: Boyun ve omuzların gerilmesi, bir elinizle kapıya yaslanın, başınızı indirin ve çeneniz ile diğer omzunuza ulaşmaya çalışın, sonra normal pozisyonunuza dönün. 10 tekrar yapın, kaslardaki sıcaklığı hissedeceksiniz sonrasında diğer kolla tekrarlayın.

Ne Yapmalı: Acı ve gerginliği giderin, ayağa kalkın sırtınızı duvara verin, ayaklar biraz dışarıda olacak şekilde yaslanın. Kollarınızı yanlara doğru açın ve germe hareketi yapın asansör şeklinde 10 tekrar yeterlidir. Bu egzersiz sırasında kolların duvara yapışık olması önemlidir.

2- Bilekler

Photo by Lex Photography from Pexels

Kullandığınız bilgisayar klavyesindeki bilek hareketleri bile sağlığınızı zamanla etkileyebiliyor. Aynı şekilde fare içinde geçerli bu durum. Ben fazla bilgisayar kullanmıyorum diyenler akıllı telefonlar da artık bu kategoriye girmiş durumda. Telefon tutma alışkanlığı, zamanla karıncalanma ve ağrıya neden olabiliyor.

Bu semptomları görmezden gelmek onların sadece daha ileri seviyeye gitmelerine neden olur.

resimdeki gibi topları elinize yerleştirin ve çevirin

Ne Yapmalı: Stres topları iş görür. Ya da bu minvalde 2 top elinize uygun şekilde yerleştirin ve çevirin. Ofiste, işyerinde her yerde kolayca yapabilirsiniz. Bu egzersiz eklemlerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

El bileği için ısınma: Kendi bileğinizi diğer elinizle kavrayın ve kolunuzu sabit tutarken elinizle daireler çizerek bir 10 tur bu hareketi yapın. Sonra diğer bileğinizde aynı şekilde uygulayın.

Parmak germe: Sağ elinizdeki işaret parmağını sol elinizin işaret parmağı arasında bağlayıp çekin.Her iki eldeki tüm parmaklar için aynısını yapın.

3- Alt Sırt ve Kalça

alt sırt

Bu ağrıları sadece ilerleyen yaştaki insanlar çekmez. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa yaş pekte önemli değil. Birkaç saat boyunca oturmak siyatik oluşmasına kadar gidebilir. Doktorlar sürekli oturan kişilerde selülit görülme ihtimalinin arttığını belirtiyor. Bu sebeple bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için biraz ara verip bu basit egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Ne yapmalı: Bir sandalyenin kenarına oturun ve bir bacağınızı öne uzatın. Vücudunuzu yavaşça bacağınıza doğru bükün. (öne doğru) Fazla abartmanıza gerek yok 10 tekrar yapın bu şekilde sonra diğer bacağınızda tekrarlayın.

Bu germe egzersizi bel ve kalçadaki gerginliğinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yukarıdaki hareketi her yerde kolayca yapabilirsiniz. Bu ağrılardan muzdarip olmak istemiyorsanız bu basit egzersizleri düzenli uygulamanızı öneririz.

Hoşunuza gidebilir