Photo by rawpixel from Pexels

Durduramıyoruz efendim yemeye devam ediyorlar! Kilo almaya başladıysanız işler yolunda değil demektir ve dengeniz değişmeye başlar. Yeme alışkanlığınız bozulmaya başladığından sürekli yeme ihtiyacı hissetmeye başlarsınız ve tok olsanız bile yersiniz bir noktadan sonra işler kontrol edilemez hale gelebilir.

Öncelikle her zaman hayatınızı değiştirebilirsiniz bu tamamen sizin elinizde! Sağlıklı bir yaşam mutlu bir yaşamdır. Neden mi böyle diyoruz, çok yemenin size ne yaptığından bahsedeceğiz!

1- Mide ve Sindirim Sistemi Dengesizleşmeye Başlar

Düzensiz besleme organlarınıza da yansır. Yeme isteği durdurulamıyorken açlık bastırılır ama kısa süre sonra mide ağrısı ya da midenizin doluluğu sizi rahatsız etmeye başlar. Sindirim içinde durum pek parlak değil ihtiyaç giderirken daha uzun süre kalmak zorunda kalmak ve midenizin bozulması çok olası durumlardır.

Ne yapmalısınız: Yemek yeme hızınızı düşürün. Yemeyi durduramıyorsanız ve bir noktadan başlamak istiyorsanız önce yemek yeme hızınızı düşürün.

2- Bitmeyen Sıcak Basmaları

Photo by Alexander Dummer from Pexels

Dört mevsim yaşamaya son sizin için her zaman mevsim yaz! Sürekli sıcak basması, terlemek, bunalmak sizin için olağan bir durum hale geliyor. Çok yemek yemenin size getirdiği kötü şeyler listesinde iki numaradan bahsediyoruz. Bunun temel kaynağı metabolizmanın çok hızlanmasıdır.

Ne yapmalısınız: Kontrol sizde olmadığından bu durum için yapabileceğiniz tek şey hayatınızı düzene sokmak.

3- Gaz Problemleri

Sürekli yemek yemenin getirdiği sıkıntılardan biri de gaz problemleri. Öyle bir noktadan sonra çok ciddi rahatsızlık hissi duyabilirsiniz.

Ne yapmalısınız: Yavaştan tempoluya doğru bir yürüyüş yapmak gazdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

4- Sürekli Huzursuz Hissetmek

Uyku düzeniniz bozulmaya başlar. Çok çabuk ağırlaşırsınız ve uyumak istersiniz ama nafile dön dön uyuyamamaya başlarsınız. Çünkü hormonlarınız aşırı yemekten bozulmaya başlamıştır. Bu da sizi uyutmaz. Çok yemek yemek sonucunda deliksiz uyumaya elveda…

Ne yapmalısınız: Yatmadan uzun bir süre önce yemeyi bırakın hiçbir şey yemeyin!

5- Baş Dönmeleri

Ne olduğuna anlam veremediğiniz kendini kötü hissetme ve ani duraksama anları iyiye alamet değil! Aşırı yemek yemeye başladığınızda hormonların bozulacağından bahsettik ek olarak kalp atışlarının hızlanması ve metabolizmanın dengesizleşmesi bu durumu tetikler.

Ne yapmalısınız: Daha iyi hissetmek için sıvı tüketiminize dikkat edin. Bol su tüketin ve iyi dinlenin.

6- Sürekli Sinirlilik Hali ve Bir Türlü Konsantre Olamamak

Photo by Gratisography from Pexels

Sürekli yemek yemek kan şekeri dengenizi bozar. Aşırı asabi hali bir karakter olarak ortalarda gezmek hem size hem de etrafınızdakilere zarar! İnsülin dengesinin bozulması başınıza gelebilecek en kötü şey çünkü yemek yedikten kısa bir süre sonra tekrar yeme isteğiniz gelecek!

Ne yapmalısınız: Hayatınızı değiştirmek zorundasınız. Kötü beslenme alışkanlıklarını tamamen bırakıp lifli gıdalarla beslenip spor yapmalısınız yoksa durum tam tersi oradan büyümeye devam edecektir.

7- Durdurulamayan Göbek Büyümesi

Vücut genişlemeye başlar ve göbek öyle bir hale gelir ki aynada kendinize küsebilirsiniz. Kötü beslenmenin en kötü yanıyla tanışmaya başladığınızda artık kendinizi sevmemeye başlayabilirsiniz. Bu durum psikolojiyi de bozabilir.

Ne yapmalısınız: Hiçbir zaman çok geç değildir. Harekete geçin ve sağlıklı beslenme ve egzersizle fazla kilolardan kurtulun.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!