Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olma eğilimi bizi yasak gıdaların listesini ezberlememizi sağladı: cips, soda, çikolata barları ve diğer pek çok zararlı gıdayı tamamen unutmak çok güzel olurdu. Ancak, zararsız görünen gıdalar bile vücutlarımız için gerçekten kötü olabilir, bu nedenle sağlıklı gıda hakkında bildiğimiz şeyleri yeniden düşünmek önemlidir.

Süpermarketlerde Uzak Durmanız Gereken 5 Yiyecek!

Sizler için süper markette alışveriş yaparken uzak durmanız gereken besinleri listeledik.

1. Yengeç çubukları

Bu, birçok salatada popüler ve ucuz bir malzemedir, ancak maalesef adı hariç, yengeçlerle ile hiç alakası yoktur. Yengeç çubukları, bazen beyaz glüten, nişasta veya yumurta akı ile ikame edilmiş olan beyaz balık filetolarından oluşur. Ayrıca içerisinde bağımlılık yaptıracak çeşit çeşit besinler bulunmaktadır.

Aşırı kilo alma riski dışında gıda zehirlenmesine de yol açabilir. Yengeç çubukları sadece dondurulmuş değil aynı zamanda soğutulmuş olarak satılmaktadır. Bu ürünü saklama kurallarının genellikle ihlal edildiğine dair ciddi bir risk vardır.

2-Plastik ambalajlarda balık

Tadı çok güzel olsa da, büyük bir dezavantajı bulunuyor — kısa saklama süresi.

Bu yüzden balıkları plastik paketlerde saklamanın tek iyi yolu içerisinde yağ bulundurmaktır. Eğer balık tuzlu su içerisnde saklanmışsa içerisinde hexamethylenetetramine olma olasılığı mevcuttur. Bu kimyasal birçok ülkede yasaklanmıştır.

3-Füme besinler

Füme gıdalar da tüm dünyada çok popüler. Fakat aynı zamanda sağlığa zararıyla ilgili birçok tartışmanın da sebebi. Doğal bir yardımcı olarak çalışan ve raf ömrünü uzatan geleneksel füme yöntemleri vardır ve bununla birlikte “şüpheli” olarak adlandırılan daha ucuz yöntemler vardır.

Lezzet yoğunlaştırıcıları, fenoller ve formaldehit içeren zararlı kimyasallar genellikle pakette belirtilmez. Dahası, eski gıdalar genellikle balığın lezzeti tarafından gizlenir.

Bir parça tütsülenmiş tavuk veya balığın lezzetine karşı koyamazsanız, doğal füme yöntemleri ile işaretli ürünleri almaya özen gösterin – ürün paketindeki çengel işaretleri, iplik izleri ve ürün üzerindeki çubuk işaretleri bunu anlatan ifadeler olabilir.

4-Gummy bears

Bu parlak ve aromatik ayılar çocuklar ve yetişkinler arasında çok popülerdir. Bununla birlikte, modern sakızlı ayıların içerikleri genellikle klasik olmaktan uzaktır.

Bu maddeler renkler sentetik aroma yoğunlaştırıcıları ve renklendiricilerle yapılır. Ayrıca, bazı üreticiler koruyucu olarak kükürtdioksit kullanıyorlar ve her zaman pakette söz etmiyorlar. Yüksek dozlarda alerjiye neden olabilir.

Evde lezzetli ve doğal marmelat ile kendimize uygun gummy bearlar yapmak oldukça kolaydır. Örneğin, doğal meyve suyu kullanarak yapabilirsiniz.

5-Mısır Gevreği

Mısır gevreği birçok ülkede çok popülerdir ve bir kase mısır gevreği “sağlıklı” kahvaltı olarak sunulmaktadır. Ancak,  mısır gevreğinde kullanılan malzemeler, mısır gevreğinin faydalarını destekleyen tüm nedenlerin bir pazarlama hilesi olmaktan başka bir şey olmadığını size net bir şekilde anlamanıza yardımcı olabilir.

Mısır gevreği kızartıldıktan sonra, tüm vitaminler mısır unu yüzünden kaybolur. Şeker, mısır gevreğini kızartmak için kullanılan yağ ve koruyucular vücudunuz için yararlı değildir. Ayrıca, düzenli olarak yerseniz, kilo almaya yol açabilirler.

Hoşunuza gidebilir