Beyin sağlığını korumak hayatınızı idame ettirmek için son derece önemlidir. Özellikle zaman ilerledikçe çok daha dikkatli olmalısınız.

Yediklerimiz keskin zekamızı korumak söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar. Bazı besinleri tüketmek beyin sağlığı açısından önemlidir. Bir de tam tersi var beyin sağlığı açısından uygun olmayanlar.

Bahsettiklerimizi dikkatle okuyun ve beslenme planınızı güncelleyin.

1. Rafine şeker

Rafine şeker, beyin sağlığı için en kötü yiyecekler listemizin başında gelir ve bu sizi çok şaşırtmamalıdır. Örneğin yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi çok fazla rafine şeker içeren besinler, beyin üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir. Soda, meyve suları, şekerleme, atıştırmalık yiyecekler ve hatta granola barlar, şekerli yoğurt, konserve meyve ve salata sosu gibi sağlıklı olduğu söylenen yiyeceklerde bile rafine şeker bulunuyor!

Dolaylı olarak, yüksek fruktozlu mısır şurubunun aşırı tüketimi, tip 2 diyabet geliştirme riskinin artmasıyla alakalı olduğu gözlenmiştir ve diyabet, Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Benzer şekilde, çok fazla fruktozlu mısır şurubu içeren besinler tüketmek, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalığı gibi diğer metabolik bozukluklara yol açabilir. Bunların hepsi demans geliştirme riskinizi artırır. Bazı hayvan çalışmaları, diyetteki yüksek fruktozlu mısır şurubunun beyin iltihabına ve hafıza bozukluğuna neden olduğunu bile göstermiştir.

Hoşunuza gidebilir