Nohut, kuru fasulye gibi baklagiller pişirirken uzun pişme süreleri ve buna ek olarak yeterince yumuşak olmamaları nedeni ile bazen sorun çıkarabilir.

Aslında protein ve besleyici olması nedeniyle sofralardan asla uzak tutulmaması gereken baklagillerin pişirilmesi sırasında dikkat edilen bazı durumlar daha kolay ve lezzetli yemeklerin ortaya çıkmasına neden olur. Nohut pişirirken suyuna karbonat eklenmesinin arkasında yatan neden de budur. Nohudun uzun pişmesine rağmen yumuşak olmaması, akşam yemek için bir türlü hazır olmaması ihtimallerini engellemek için nohudun ıslatma suyuna karbonat eklenebilir.

Karbonatın Nedeni

Nohudun daha kolay pişmesi için bir akşam önceden ıslanması ve bekletilmesi gerektiği herkes tarafından bilinen bir durumdur. Bunu yapmanın nedeni aslında nohudun yumuşak kalması ve çabuk pişmesi içindir. Çünkü baklagiller yapıları gereği uzun pişme süreleri sonucunda yemeye hazır hale gelirler. Üstelik bazıları türlerinden dolayı uzun süre pişmelerine karşılık yine de yeterince lezzetli ve yumuşak olmaz. Bundan dolayı karbonat eklenmesi önerilir.

Karbonat Ne İşe Yarar?

Karbonatın nohudu ıslatırken yarım kaşık kadar eklenmesi yeterli olacaktır. Nohudun kabuklarının çıkmasına olanak sağlarken aynı zamanda daha çabuk pişmesine de olanak sağlar. Kabukları çıkan nohut ertesi gün ocağa koyulduğuna daha kısa pişme süresi sonucunda yemeye hazır olacaktır. Yumuşaklığının farklı olduğunu da yemeğini yerken kolaylıkla fark edebilirsiniz. Ek olarak nohudun neden olduğu gazın engellenmesi açısından da oldukça önemli bir malzemedir. Karbonata ek olarak yapılacak başka yollar da vardır. Islatma suyuna bir kaç damla limon eklemek de aynı şekilde işe yarayacaktır. Yine ıslatma suyuna bir kaşık şeker ekleyerek bekletenlerin olduğu da bilinir.

Karbonat Zararlı Mıdır?

Karbonat eklenerek bekletilen nohudun faydaları oldukça fazladır. Nohudun yumuşak olmasına neden olurken diğer taraftan bazı araştırmalar nohudun içinde var olan vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olduğu da söylenir.

Karbonat Nasıl Kullanılmalıdır?

Bahsedilen olasılıktan dolayı yarım tatlı kaşığı kullanmanız önerilir. Ayrıca bekletme suyunu döktükten sonra nohudu bir kaç kez daha yıkamak etkisini en aza indirecek yöntem olarak bilinir. Bu sayede karbonatın oldukça az veya eser miktarda kalması söz konusu olur. Bu durumda bahsedilen etkilerden zarar görmesi de oldukça az bir hal alır. Dikkatli ve ölçülü kullanmak her malzeme için olduğu gibi karbonat için de geçerlidir. Bundan dolayı farklı yollar denemek de bir seçenek olabilir. Limon veya şeker de aynı şekilde kullanılabilir.

Hoşunuza gidebilir