Yaşadığımız alanların her zaman temiz olması bizi birçok yönden olumlu etkilemektedir. Temiz mekanlar insanların fiziksel sağlıklarını koruduğu gibi psikolojik sağlıkları üzerinde de olumlu etkiler bırakır.

Diğer bir  yandan yaşadığımız ortamları temizlerken en büyük evimiz olan dünyamızı da korumamız gerekir. İşte bu noktada çevre tarafından absorbe edilemeyen kimyasal temizlik ürünleri yerine en az onlar kadar etkili ancak çevre dostu olan doğal yöntemleri kullanmalıyız.

Beyaz Sirkenin Diğer Sirkelerden Farkları Nelerdir?

Antik Roma döneminden bu yana kullanageldiğimiz sirkenin ilk kullanım amacı temizlikti. Sirkenin hastalıklara karşı koruması, kullanıldığı yüzeyleri parlatması ve kirleri söküp atması gibi özellikleri onun ilk temizlik ürünü ünvanını kazanması için yeterli oldu.

Zaman içerisinde yemeklere ve salatalara da konu olan sirke elbette ki çeşitli meyvelerden de denenmeye başlandı. Günümüzde temizlik için sirke kullanımı denildiğinde ise akla ilk olarak beyaz sirkenin gelmesi ise elbette ki tesadüf değil.

İşte söz konusu beyaz sirke olduğunda neden temizlikte diğerlerinden daha önce olduğunun sebepleri!

Damıtılmış Olması

Beyaz sirke geleneksel anlamda damıtma işlemine tabi tutulmaz. Sirkeler için damıtılma işlemi söz konusu olduğunda, işin içine alkol, şeker ve elbette ki bakteriler de girer. Tahıldan elde edilen alkolün kullanıldığı beyaz sirkede %5  ile %8 arasında bir asidik değer bulunur. Alkolün sirke haline gelmesi için ise 2. kez fermantasyon işleminin gerçekleşmesi gerekir.

Kokusu Diğer Sirke Türlerine Göre Daha Hafiftir

Sirkelerin keskin kokuları onların en büyük ve aranılan özelliklerinden olsa da söz konusu temizlik olduğunda evinizin ekşi ekşi kokmasını istemezsiniz.

Bu nedenle de kokusu diğer sirke türlerine göre daha az olan beyaz sirke sahneye çıkar. Yemeklerde ve cilt bakımında da kullanılan beyaz sirke kokusunun keskin olmaması sebebiyle sıklıkla tercih edilir.

Saf Sirke Olması

Beyaz sirkenin saf sirke olarak da anılmasının sebebi hemen hemen bütün sirke türlerinin beyaz sirkeye dönüştürülebilmesidir. Beyaz sirke yapımında genellikle tahıllar, Hindistan cevizi, pirinç, meyve ve balzamik sirke kullanılır. Sıvı bileşiminin baz birleşiminden ayrılması sebebiyle de rengi şeffaftır.

Yüksek Asit Seviyesine Sahiptir

Beyaz sirkenin asit oranı yaklaşık olarak %5 civarındadır. Yüksek asit bulunması ise hem sağlık alanında hem de temizlik için diğer sirkelerden daha farklı olmasına ve daha fazla tercih edilmesine sebep olmaktadır. Ayrıca yüksek asit seviyesi sayesinde özellikle sebzelerden yapılan turşular için mükemmel bir fermantasyon aracıdır.

Kullanım Alanlarının Diğer Sirke Türlerine Göre Daha Geniş Olması

Birbirinden farklı özelliklerde sirke çeşitleri bulunmasına rağmen içlerinde en fazla amaçla kullanılan beyaz sirkedir. Çünkü beyaz sirkenin alkolden üretilmesi genel anlamda iyi bir temizleyici olmasını sağlamıştır.

Beyaz sirke başta ev temizlikleri olmak üzere gıdaların korunmasında, bakterilerin öldürülmesinde ve siğil gibi sağlık problemlerinin üstesinden gelinmesinde kullanılmaktadır. Bunların yanında bahçelerde de kullanıma uygun olan beyaz sirke, özellikle meyve ve sebze bahçelerini böceklerin, tavşanların ve köstebeklerin saldırısından korumak için doğal bir çözümdür.

Bunların yanında evcil hayvanlarının sağlıkları için de kullanılabilen beyaz sirke, özellikle dostlarımızın idrar problemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Beyaz Sirke İle Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Hem mikroplarla savaşmada he de parlatmada etkili olan beyaz sirke ise doğal temizlik denildiğinde akla ilk gelen malzemeleri içerisinde yer alır. Peki beyaz sirke kullanarak neleri temizleyebiliriz? Siyah Çayın Demi Nasıl Değerlendirilir?

Pencerelerin Temizliği

Pencerelerinizi daha hızlı temizlemek ve lekesiz bir şekilde bu temizliği sonlandırmak istiyorsanız o zaman beyaz sirkenin gücünden yararlanabilirsiniz. Pencerelerinizi temizlemek için yapmanız gereken ise bir kovanın içerisine eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi karıştırmak ve bu karışımla pencerelerinizi silmek yeterli olacaktır.

Panjur Temizliği

Yıkanabilen panjurlarınızın ve jaluzilerinizin temizliğinde de beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz. Bunun için ¼ karbonat, yarım su bardağı beyaz sirke ve 1 su bardağı amonyağı 5 litre su ile karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışım ile panjurlarınızı temizledikten sonra durulama yapmayı unutmamalısınız.

Kahve ve Çay Makineleri

Kahve çay makinelerinizde kalan kireçten ve lekelerden kurtulmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Bunun için beyaz sirkeyi makinelerinizin içine koyarak çalıştırmanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında kalıntıların temizlenmesi için makinelerinizi tam olarak suyla doldurup birkaç tur daha çalıştırmanız gerekecektir.

Yabani Otlar

Bahçenizde görmek istemediğiniz yabani otlardan kurtulmak için de zirai ilaçlar yerine beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz. Bunun için istenmeyen otların üzerine direkt olarak beyaz sirke dökmeniz yeterli olacaktır.

Buketler

Hediye gelen çiçek buketlerinin daha uzun süre yaşamaları için de beyaz sirke kullanılmaktadır. Bunun için 1 litre suyun içerisinde 2 yemek kaşığı şeker ve beyaz sirke eklemeniz ve çiçeklerinizi bu suyun içerisinde bırakmanız yeterli olacaktır.

Yer Temizliği

Beyaz sirkenin en çok kullanım alanlarının başında yüzey temizlikleri yer almaktadır. Özellikle cilasız ve durulama gerektirmeyen alanlarda su ile seyreltilmiş beyaz sirke rahatlıkla kullanılabilir.

Mikrodalga

Mikrodalgalarda kalan yiyecek kalıntılarının temizlenmesi ve camının buhar yapmaması için ¼ fincan beyaz sirke ile 1 fincan suyun karıştırılması ve bu karışımla temizliğinin yapılması yeterli olacaktır.

Bulaşıklar

Özellikle cam mutfak eşyalarınızın parlamaları için beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Bunun için bulaşık makinenizin altına 2 bardak kadar beyaz sirke dökmeniz gerekmektedir.

Duşakabin ve Küvetler

Duşakabinlerdeki kireç lekelerinin giderilmesi için beyaz sirke en iyi malzemelerden birisidir. Ayrıca buralarda sabun kalıntılarının birikmesinin de önüne geçmektedir. Bunun için beyaz sirke ile duşakabinin silinmesi yeterlidir. Ardından durulama yapmaya gerek yoktur.

Küvette biriken kirlerin ve kireç lekelerinin çıkartılması için ise küvetin öncelikle beyaz sirke ile daha sonrasında ise karbonat ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Kirlerin giderilmesi için de ardından durulama yapılmalıdır.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir