Günümüzde hemen hemen her şeyi bilgisayarlarımız üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Özellikle iş yerlerimizde sıklıkla rapor hazırlamak ya da sunum yapmak için klavyelerimizin başında saatler geçirmekteyiz.

İşlerimizin daha hızlı bitmesini sağlamak için ise klavyeye daha fazla hakim olmalı ve daha hızlı yazmayı başarabilmeliyiz.

Bunu gerçekleştirmek için ise hızlı yazma tekniklerine hakim olmalı ve hızlı yazmamızı engelleyen hatalarımızdan uzak durmalıyız.

Çalışmak İçin Kendinize En Uygun Alanı Belirleyin

Özellikle uzun süreli çalışma sağlayacaksınız o zaman işe çalışma alanınızı düzenleyerek başlamanız gerekir.

Uzun süreler bilgisayarınızın başında kalacaksanız hem oturduğunuz sandalyenin hem de çalıştığınız masanın sizin fiziksel koşullarınıza uygun olması gerekmektedir.

Duruşunuzu Düzeltin

Hem uzun süreler hem de daha hızlı yazmak için doğru bir pozisyonda oturuyor olmanız çok önemlidir. Bunun için sandalyenizin arkasına tamamen yaslanmış bir şekilde oturmalı ve ayak tabanlarınızın yere tam olarak basması gerekmektedir.

Ekranınızı görebilmek için başınızı bir miktar eğmenizde bir sakınca yoktur. Daha sonrasında ise bu pozisyonda sabit kalmalısın. Çünkü bileklerinde, boyun ve sırt bölgesinde oluşacak ağrılar zamanla ritmini kaybetmene ve hızının yavaşlamasına neden olacaktır. Soğukkanlı Biri Nasıl Olunur?

Tırnaklarınızın Boyu Kısa Olmalıdır

Daha hızlı yazabilmek için tırnakların kısa olması gerektiği fikri ilk başlarda size tuhaf gelebilir. Ancak tuşlara doğru bir şekilde vurmanız için ellerinizin ergonomik yapısından yararlanmanız gerekiyor. Uzun tırnaklar ise bunun önüne geçiyor ve ellerinizin kısa bir süre içerisinde ağrımasına neden oluyor.

Diğer bir yandan parmaklarınızın et kısımları ile tuşlara basmanız gerekmektedir. Aksi halde sadece bastığınız tuş değil çevresinde ki tuşlar da işin içerisine girecek ve sizi gereksiz hataları düzeltmek zorunda bırakacaktır.

Bileklerinizi Klavyeye Dayamaktan Vazgeçin

Klavye kullanan birçok kişinin yaptığı en büyük hataların başında bileklerini masaya ya da klavyelerine dayamak gelmektedir. Bu şekilde çalışmaya başlarsanız bileklerinizdeki damarlarınızın üzerine büyük yük bindirerek sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Diğer bir yandan bu şekilde çalışmak ile hızlı yazmak için parmaklarımız için gerekli olan alanı da onlardan esirgemiş oluyoruz.

Doğru Klavyeyi Kullanmak

Klavyelerin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunların bazıları ile oyun oynamak son derece kolay olurken bazıları ise yazı yazmamızı kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmişlerdir.

Yazı yazmayı kolaylaştıran klavyelerin bir diğer avantajları ise yazı yazarken çıkan seslerinin olmamasıdır. Bu sesler bir süre için sizin hoşunuza gitse bile hızlı yazmaya başladığınızda başınızın ağrımasına sebep olacaktır. Duygusal Dayanıklılık Nasıl Oluşturulur?

Kısayollar Boşuna Orada Değiller

Klavyeyi hızlı kullanmak isteyen herkesin ilk başta daha hızlı bir şekilde vurma çalışmasına başlaması gayet mantıklı olsa da çok daha kısa bir süre içerisinde daha hızlı yazmanızı sağlayacak çok daha iyi bir yöntem var. Bu yöntemin adı kısayollar. Klavyenizdeki kısayolları öğrenerek hatalarınızı daha hızlı düzeltebilir ve olduğundan daha hızlı bir şekilde yazmaya başlayabilirsiniz.

Tuşların Yerini Öğrenmek İçin Çalışmalar Yapın

Tuşların yerini doğru bir şekilde öğrenmek hızlı yazmak için bilmeniz gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Bunu yapmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de tamamen ekrana bakarken yazdığınız tuşu sesli bir şekilde söylemenizdir.

Bunu sık sık yaparak harflerin yerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.,

Sadece Ekrana Bak

Hem hızlı hem de doğru bir şekilde yazmak için yapman gereken bir başka şey ise sadece ekrana bakarak yazmaktır. Bunun için de öncelikle tuşların yerini öğrenmen gerektiğini daha önce söylemiştik.

Bu aşama biraz yavaş ilerleyebilir bunun için kendine zaman tanı ve yavaş da olsa gözünü ekrandan ayırmadan yazmaya başla.

Daha İyi Olmak İçin Pratik Yap

Hızlı yazmak için uygulaman gereken teknikleri pekiştirmek için pratik yapmalısınız. Pratik süreçlerinin daha eğlenceli geçmesi için ise oyunlardan yardım alabilirsin. İnternet üzerinde daha hızlı yazı yazmanızı sağlayacak birçok oyun bulunmaktadır.

Ek olarak dikte ile de pratiklerini daha keyifli bir şekilde yapabilirsiniz. Dikte çalışması için bir konuşmayı dinlemeye başlayın ve aynı zamanda söylenenleri yazmaya başlayın.

Tüm Parmaklarınızı İşin İçine Katın

Tüm dünyada en bilinen hızlı yazma tekniği 10 parmak tekniğidir. Bu teknikte parmaklar belirli harflerin üzerinde konumlandırılırlar ve her parmak yakınındaki tuşlardan sorumludur. Böylece belirli parmaklar değil bütün parmaklarınıza eşit ağırlık verilerek daha hızlı yazmanız sağlanacaktır.

Son olarak daha hızlı yazmak için kullanmanız gereken klavye türü F klavyedir. Dünyada yapılan bütün hızlı yarışmalarını kazanan klavyenin F klavye olmasının sebebi ise tuşların diziliminin yazım diline daha uygun olmasıdır.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir