Yurt dışında yaşamak bazı yönlerden bir ayrıcalıktır. Kalış süresi ne olursa olsun hayatınızda olumlu değişiklere yol açar. Bunun nedeni daha önce öğrendiğiniz, bildiğiniz şeylerden çok farklı olmasıdır.

Yurt dışında yaşamaya başladığınızda hayatınızda değişecek 10 şeyi sizler için özetledik.

Yurt Dışında Yaşamaya Başlayınca Değişen 10 Şey

1. Sürekli yeni bir dil öğrenirsiniz ve ana dilinizi unutursunuz

Yurt dışında yaşamaya ve yeni bir dil öğrenmeye başlayınca bazen beyniniz ana dilinizdeki bazı kelimeleri hatırlamanızı zorlaştırır, onun yerine yeni öğrendiğiniz dildeki kelimeleri aklınıza getirir. Normalde yeni öğrendiğiniz bir dilde aradığınız kelimeyi hatırlayamamak utanılacak bir durum değildir. Fakat ailenizle veya arkadaşlarınızla konuşurken kendi dilinizdeki bir kelimeyi hatırlayamayıp onu yabancı dildeki karşılığıyla söylemek utanç verici olabilir. ” Siz nasıl diyor?” diye başlayan cümleler kurmamaya dikkat 🙂

2. Sürekli bavullar hazır yaşarsınız. 

Bir kere yurt dışına taşındınız mı eşyalarınızı getirdiğiniz onca bavul ne olacak diye düşünürsünüz. Ama o bavullar her zaman kullanımda olacak. İş seyahati, aile ziyareti, tatil derken aslında sürekli bavul yapıyor olacaksınız. Tüm havayollarının bagaj haklarını ezberleyeceksiniz, en fazla eşyayı nasıl taşıyacağınızın yollarını bulacaksınız. Havaalanlarında bavullar, çantalar ve varsa çocuklarla tüm kontrollerden sorunsuzca geçip eve vardığınızda size olimpiyat altın madalyası takılacak bir duruma gelmiş olacaksınız.

3. Bu sizin hayatınız olacak, tatil değil.

Yanınızda götürebileceğiniz kısıtlı sayıdaki bavulu toplayıp, uçağa binip, yeni ülkenizde hayata sıfırdan başlayınca bunun bir tatil değil de gerçek hayatınız olduğu ayırdına varacaksınız. Yine de memlekete ailenizi ziyarete gittiğinizde eş, dost, akraba sanki tatilden geliyormuşsunuz gibi “Nasıl geçti?” diye soracaklardır. Bazen “Ben tatilde değilim!!!” diye bağırmamak için dudaklarınızı ısırır bazen de soruya soruyla cevap vererek “Sizin son 3 yılınız nasıl geçiyor?” gibi bir tepki verebilirsiniz. Aslında bu soruyu sizi kırmak ya da üzmek için sormuyorlar. Kısa, samimi ve kibar bir şekilde: “3 yılda bir sürü şey oldu. Bir ara uzun uzadıya anlatırım.” diyerek konuyu öteleyebilirsiniz.

4. Döviz kurlarını ezbere bilirsiniz.

Alışverişten dönersiniz ve mutfakta bir elinizde alışveriş fişi bir elinizde telefon, aldığınız malzemelerin fiyatlarını döviz kuruna göre kıyaslamaya çalışırsınız. Neyse ki artık döviz kurlarını otomatik hesaplayan mobil uygulamalar var! İlk başlarda paraları bile tanımakta ve kasada doğru banknotu veya bozukluğu vermekte zorluk çekerken, bir süre sonra bir bakarsınız ki döviz kurlarını bile ezberden hesaplıyorsunuz.

5. Normal ile garip arasındaki çizgi bulanıklaşır.

Her kültürde kabul gören ve görmeyen davranışlar keskin çizgilerle ayrılmıştır. Fakat yeni bir kültüre gittiğinizde, siz de kendi kültür setinizle gidersiniz. Bu da kültür karmaşasına yol açabilir. Hangisi normal hangisi değil biraz kafanız karışabilir 🙂

6. Zaman farklı ölçülür.

Olayların zamanını hatırlamak giderek zorlaşır. Belki bir vize işlemi için bir süreliğine başka bir yere gitmeniz gerekmiş, bir dil kursu için başka bir ülkede kalmış veya terfi nedeniyle yine yer değiştirmiş olabilirsiniz. Bir kere yurt dışında yaşamaya ve yurt dışında yer değiştirmeye başladınız mı zaman hesaplamasının ucu kaçar. Hangi yıl nereye gitmiştim, orada kaç yıl kalmıştım gibi soruların cevapları artık çok uzaktadır. Olayları artık takvim yılıyla değil de yaşanmışlıklarla hatırlamaya başlarsınız.

7. “Rutin” kelimesi sözlüğünüzde yer almaz.

Bu yeni hayatınızda olabilecekleri tahmin etme ihtimaliniz ortadan kalkmıştır. Bir şeyler istediğiniz gibi veya yolunda gittiği zaman bu size için “mucize” gibi gelir. Artık 2 fatura ödemek için tüm gününüzü harcamak sıradan bir olay değildir. Elektrik veya su aniden kesildiğinde mahalledeki tesisatçı Hasan abiyi arayamayacağınız için, bu tür durumlara karşı hep bir B planı ile yaşarsınız. Beklenmedik olaylara karşı hep hazırlıklı yaşarsınız çünkü yabancı bir ülkede beklenmedik şeylerle karşılaşmak her zaman çok daha olası.

8. Malvarlığı mutluluğa eş değildir.

Bunu anlamak için yurt dışında taşınmanız gerekmiyor tabi ama göçebe hayatına geçince sizi aslında nelerin gerçekten mutlu ettiğini daha iyi anlıyorsunuz. Yurt dışına çıkarken büyük eşyaların gümrükte takılıp aylarca size ulaşmayacağı endişesi ile yanınıza sadece bavula sığan şeyler almaya çalışırsınız. Bir süre sonra bu alışkanlık haline gelir ve yaşadığınız yerde çok büyük veya taşınamaz eşyalar almamaya başlarsınız. Eşya biriktirmek yerine çok daha değerli olan ve nereye giderseniz gidin yanınızda götürebileceğiniz anılar biriktirmeye başlarsınız. Ve fark edersiniz ki bu macerayı sizin için eşsiz kılan satın aldığınız eşyalar değil yaşanmışlıklardır.

9. Her şey mümkün gibi gelir.

Yurt dışında taşınmadan önce tüm eşyaları paketleyip taşınmaya hazır hale getirmek imkansız gibi görünür. Bir kere yanınıza almak istediklerinizi bavullara koyup gittikten sonra bir daha arkada ne bıraktığınızı hatırlamazsınız bile. Gittiğiniz yerde annemin yemeklerini nasıl yapacağım, malzemeleri bulabilir miyim diye düşünürken bir bakarsınız annenizin tariflerine eklemeler bile yapmışsınız. Yani artık hiçbir şey sizin için gözüktüğü kadar zor değildir ve hayatta her şey mümkündür 🙂

10. Farklısınız.

Siz etrafınızdakiler üzerinde, onlar da sizin üzerinizde izler bırakır. Artık bazı şeyler sizin için eskisi kadar önemli değildir, başka öncelikleriniz olmaya başlar. Başkalarının hatta bazen hiç tanımadığınız insanların yardımına ve yönlendirmesine ihtiyaç duyduğunuz için daha mütevazi davranmaya başlarsınız. Günlük bazda bile her şey o kadar farklıdır ki hiçbir şeyi “cepte” kabul edemezseniz. Bu maceraya başlarken yeni bir kültür ve yeni bir dil öğreneceğinizi bilirsiniz ama asıl kendinizle ilgili ne kadar çok yeni şey öğreneceğinizi bilmezsiniz.

Hoşunuza gidebilir