Soğan ve sarımsağa benzer yapısı ile çoğu kişi tarafından çok sık tüketilmeyen pırasa, aslında çok önemli ve farklı özelliklere sahiptir. Pırasa yılın her mevsiminde yetişmekte olan allium familyasına ait genelde yaprakları için üretilen fakat sapı da kullanılan bir bitkidir.

Bazı ülkelerde yemeklerin yanında çiğ olarak yaprakları yense de Çin başta olmak üzere diğer bazı ülkelerde de pişirilerek veya haşlanmak suretiyle yeniyor ve yaprağı kadar sapı da oldukça değerlidir. Pırasa ilk çıktığı zaman kısa bir sapı vardır, fakat çiçek açtığında genişler ve dallanır. Pırasa sarımsak ve soğan ile yakından akraba olduğu için hafif bir soğan tadı mevcuttur.

Pırasanın Faydaları

Antioksidan olma özelliği sayesinde kronik rahatsızlıklara ve kansere karşı koruyucudur. Özellikle de prostat kanseri ve kolon kanseri gibi türlere fayda sağlar. Kolesterolü düşürür.

İçeriğindeki K vitamini ile kemik sağlığını ve gelişimini korumaya oldukça yardımcı olur. Damar sertliğine engel olur, damar hastalıkları riskini azaltır ve kan dolaşımını düzenler. Lifli bir besin olduğundan bağırsak için faydalıdır. Kabızlık problemlerini önler.

Damarlar

Pırasanın damarları koruduğu pek çok araştırmayla belgelenmiştir. Kaempferol adlı flavonid pırasada bol miktarda bulunmakta. Bu bileşen, damar astarların da aşırı aktif oksijen moleküllerine ve tahribata sebep olan diğer faktörlere karşı korur. Bazı araştırmalarda pırasa, yüksek olan tansiyonu düşürmek için tüketilebilecek sebzeler arasında yerini almaktadır.

Folat

Pırasa içerisinde bioaktif bir folat olan “5-methyltetrahydrofolate” içerir. Özellikle hamilelik döneminde öne çıkan 1 vitamin olmasının yanında folat, kalp ve damar hastalıklarına sebep olan “homosistein” adlı amino asit seviyesinin düşmesine katkı sağlar.

Antioksidan

Pırasa, oldukça güçlü bir antioksidan olan “polifenol” içerir. Bu antioksidanlar insan vücudunda bulunan ve çeşitli kronik hastalıklara sebep olan serbest radikallere karşı yüksek koruma sağlamaktadır.

Vitamin ve Mineraller

K, A, C, B6 vitaminlerini, manganez ve demir mineralleri açısından oldukça zengin olan pırasa insan vücuduna enerji sağlamakta, kemik ve doku gelişimine katkıda bulunarak pek çok işe yarar.

Kemik Sağlığı İçin Çok Önemlidir

Kan akışının düzenlenmesinde ve kemik sağlığı için oldukça önemli bir rol oynayan vitamin K pırasada oldukça fazla şekilde bulunuyor. 100 gram pırasa günlük K vitamin ihtiyacının yarısını karşılamaya yeterlidir.

Göz Sağlığı

Pırasada bulunan “lutein ve zeaxanthin” isimli bileşenler göz hücrelerini oksidadif stresten korur. Amerikan Optometri Birliği pırasayı, ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen katarakt riskinin azaltılması için tüketilmesi gereken gıdalar içerisinde gösteriyor.

Saçlara Etkisi

Zengin demir içerdiği için saç dökülmelerini engeller ve demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelen anemi gibi rahatsızlıklara da yardımcı olur.

Hoşunuza gidebilir