Soğan ve sarımsağa benzer yapısı ile çoğu kişi tarafından çok sık tüketilmeyen pırasa, aslında çok önemli ve farklı özelliklere sahiptir.

Pırasa yılın her mevsiminde yetişmekte olan allium familyasına ait genelde yaprakları için üretilen fakat sapı da kullanılan bir bitkidir.

Bazı ülkelerde yemeklerin yanında çiğ olarak yaprakları yense de Çin başta olmak üzere diğer bazı ülkelerde de pişirilerek veya haşlanmak suretiyle yeniyor ve yaprağı kadar sapı da oldukça değerlidir. Pırasa ilk çıktığı zaman kısa bir sapı vardır, fakat çiçek açtığında genişler ve dallanır. Pırasa sarımsak ve soğan ile yakından akraba olduğu için hafif bir soğan tadı mevcuttur.

1. Pırasanın Faydaları

Antioksidan olma özelliği sayesinde kronik rahatsızlıklara ve kansere karşı koruyucudur. Özellikle de prostat kanseri ve kolon kanseri gibi türlere fayda sağlar. Kolesterolü düşürür.

İçeriğindeki K vitamini ile kemik sağlığını ve gelişimini korumaya oldukça yardımcı olur. Damar sertliğine engel olur, damar hastalıkları riskini azaltır ve kan dolaşımını düzenler. Lifli bir besin olduğundan bağırsak için faydalıdır. Kabızlık problemlerini önler.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!
Abone ol: Hayat Bilgileri Google News Abone Ol
Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir