Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi gittikçe artan kalp hastalıklarıdır. Sağlıklı beslenme tarzından uzak kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski çok daha fazladır.

Kalp ve damar sağlığınızı korumanız için neler yapılması gerektiğini bilmeniz, sağlıklı bir hayata sahip olmanız için önemlidir. Bu yazımızda kalp rahatsızlıklarının nedenleri, kalbe iyi gelen besinler ve kalp sağlığını korumanın yollarından bahsedeceğiz.

Kalp Sağlığına Zarar Veren Şeyler

Modern hayatın bir getirisi olan stres, düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo, yüksek tansiyon, sigara gibi zararlı alışkanlıklar kalp rahatsızlıklarının önde gelen sebeplerindendir. Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Günlük tuz tüketiminizi azaltarak yüksek tansiyondan korunun. Ülkemizde her yıl ortalama 200 bin kişinin kalp ve damar rahatsızlıklarından dolayı hayatlarını kaybettiklerini biliyor musunuz?

Kalp sağlığını korumak için sigarayı bırakmalısınız. Düzenli spor yapmalısınız. Uzman bir diyetisyenle görüşerek size en uygun olan diyet programını uygulamalı ve yüksek tansiyon, damar sertliği gibi rahatsızlıklardan kurtularak daha sağlıklı bir hayata doğru adım atmalısınız.

Kalbi Koruyan, Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler

– Yemeklerde ve salatalarda yaygın olarak kullanılan zeytinyağı tam bir kalp dostu besindir. Özellikle margarin, ayçiçeği yağı gibi yağlar yerine zeytinyağı kullanımını bir alışkanlık haline getirmeye çalışın.
– Balık tüketiminizi arttırın. Balıkta bulunan B6, B12, Omega 3 gibi vitaminler kalp ritminizin dengelenmesini sağlar ve kalp sağlığınızın korunmasında yardımcı olurlar.
– Süt ve süt ürünleri tüketmeye ağırlık verin. Yağ oranı düşük olan sütleri ve yoğurtları tercih ederek kalbinizi koruyun.
– Sık sık elma yiyin. Sağlıklı şekilde zayıflamak isteyenlerin de favorisi olan elma, içinde barındırdığı lifler sayesinde kolesterolün düşmesinde rol oynar.
– Muz içindeki potasyum mineralleri sayesinde yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürür.
– Keten tohumu içeriğinde bulunan E vitamini, potasyum ve Omega 3 vitaminleri sayesinde kalp rahatsızlıklarına karşı kalbinizi korur.

Hoşunuza gidebilir