Birçok kişinin yemek ve içecek konusunda büyük bir tutkusu var. Öyle ki bunlardan bazıları favori yiyecek içecekleri için müzeler dahi açmış. Ayrıca çok sayıda fabrika da ziyaretçilere açık durumda.

1- Ben & Jerry’s, Waterbury, Vermont ABD

Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Devasa makinelerin temel malzemeleri karıştırmasını, meyve, karamel ve kuruyemiş parçalarını eklemesini, son olarak dondurmaların yarım litrelik kaplara doldurularak sarmal sertleştirme ve donma işlemi için yola çıkmasını izleyin. Sonra günün dondurmasını tadın. Dönüş yoluna koyulmadan, fazla başarılı olmamış çeşitlerin anısına kurulan Dondurma Mezarlığı’nı ziyaret edin.

Tavsiye: Dondurma fabrikası belli başlı tatil günleri dışında her gün açık. Sonunda tadımlık örneklerin sunulduğu turlar 30 dakika sürüyor. Fabrika arazisinin içinde bir piknik alanı da var. Detaylı bilgi için benjerry.com

2- Coca Cola Dünyası Atlanta, Georgia, ABD

Photo by Mateusz Dach from Pexels

Cam bir tünelin içinden daha rahat seyredilmesi için yavaşlatılmış şişeleme işlemini izleyebilir ve ardından dünya çapında bilinen 60 farklı Coca-Cola ürününün tadına bakabilirsiniz. Mekanda aynı zamanda 1905’ten bu yana yaratılan Coca-Cola reklamları sergileniyor ve bir de Popüler Kültür galerisi bulunuyor.

Tavsiye: Rehbersiz turlar 1,5-2 saat. Detaylı bilgi için worldofcocacola.com

3- Shin Yokohama Ramen Müzesi, Japonya

Photo by CHLOE HUISS from Pexels

Bu hareketli müze ve tematik tarih parkı, sevilen bir erişte türü ve et suyundan yapılma bir Japon çorbası olan ramene’den adını almış. Sergilerin arasında erişte yapımının tarihçesi ve ramenle ilgili mutfak araç gereçleri koleksiyonu da var. Alt katlar ise Tokyo caddelerinin, hazır eriştenin ilk kez üretildiği 1958’deki halini gösterecek şekilde düzenlenmiş. Buradaki mağazalar, barlar ve ramen lokantalarında Japonya’nın değişik bölgelerine ait yemekler sunuluyor.

Tavsiye: JR Shin-Yokohama istasyonuna yakın olan müze, tercih ettiğiniz ulaşım yoluna bağlı olarak Tokyo’nun merkezinden 15-45 dakika uzaklıkta. Detaylı bilgi için raumen.co.jp

4- Ekmek Kültürü Müzesi, Ulm, Almanya

Photo by rawpixel from Pexels

Ekmeğin insanlık tarihindeki 6 bin yıllık önemini anlatan müze, ekmeği değil, yapımı için gerekli aletleri sergiliyor. Picasso ve diğer sanatçıların ekmekle ilgili eserlerinin bulunduğu bir galeri de var.

Tavsiye: Her gün açık olan müze Ulm’un tarihi merkezindeki bir 16. yüzyıl Salztadel’inde bulunuyor. Ulmer zuckerbrot(şekerli ekmek) yerel spesiyalitelerinden biri. Detaylı bilgi için museum-brotkultur.de

5- Pick Salam ve Szeged Biber Müzesi, Macaristan

Photo by Artem Bali from Pexels

Macaristan’ın güneydoğusundaki Szeged kenti, önde gelen salam ve kırmızıbiber üreticilerinden Pick şirketi buradaki salam fabrikasını 1869 yılında açmış. Kırmızıbiber ise kentte 18. yüzyılın ortalarından beri üretiliyor. Pick fabrikasında her iki ürünün de tarihi ve üretimiyle ilgili bir müze bulunuyor.

Tavsiye: Müze resmi tatiller ve Noel dışında salıdan cumartesiye kadar öğleden sonraları açık. İngilizce rehberli turlar için bir hafta önceden rezervasyon gerekiyor. Detaylı bilgi için pickmuzeum.hu

6- Museo del Peperoncino,Malera, İtalya

Photo by Melissa Thomas from Pexels

Calabria’nın acı biberi öylesine vazgeçilmez ki,crostata del diavolo (yöresel özel turta) gibi tatlılara bile katılıyor. Maire’nın dükalık sarayındaki müze, Calabria biber derneğince kurulmuş. Burada 150 değişik acı biber çeşidinin yanı sıra resimlerde sergileniyor.

Tavsiye: Müze mevsimlik olarak açılıyor, gitmeden önce açık olup olmadığını kontrol edin. Maiera’ya gitmek için Napoli-Diamante trenine (2,5-3,5 saat) ardında da otobüse ya da taksiye binin. Eylül ayında Diamante’de Peperoncino Festivali düzenleniyor. Bilgi için aptcosenza.it

7- Kakao ve Çikolata Müzesi, Brüksel, Belçika

Photo by Igor Ovsyannykov from Pexel

Bu eğlenceli müze çikolatanın tadına bakma, kokusunu içine çekme ve üretiminin değişik aşamalarını izleme olanağı sunuyor. Aztek kültüründeki başlangıcından, 20. yüzyılda Belçika’da keşfedilen pralin ve kakaonun kozmetik kullanımı gibi yakın gelişmelere kadar çikolatanın tarihini keşfedin.

Tavsiye: Brüksel’deki Grand Place’da bir 17. yüzyıl binası bu müzeye ev sahipliği yapıyor. Resmi tatiler dışında salıdan pazara kadar, Temmuz ve Ağustos aylarındaysa her gün açık. Detaylı bilgi, mucc.be adresinde.

Hoşunuza gidebilir