Sosyal medya bir çok iş kolu için önemli bir dijital pazarlama kanalı haline gelmiştir.

Fakat insanlar, çok çalışma ve adanmışlık sonucunda oluşan güçlü profillerin tek gecede ortaya çıktığını düşünüler. Ne yazık ki sosyal ağlar böyle işlemez.

Bu yazı sosyal medyada daha iyi büyümenizi sağlayacak 12 ipucunu içeriyor.

1. Önemli kişileri ve Bloggerları “mention”layın

Diğer bloggerlardan, websitelerinden veya etki bırakan kişileri “mention”ladığınız bir içerik ürettiğiniz zaman Premium Lisans onlara e-mail veya özel mesajla da ulaşıp bilgi verdiğinizden emin olun.

Eğer paylaştığınız içeriği beğenirlerse, kendi takipçileri ile de paylaşırlar ve bu sayede içeriğiniz çok daha geniş kitlelere ulaşır.

2. Zaman çizelgesi araçlarından faydalanın

Bir sosyal medya kampanyasında yapılması gereken çokça görev olacaktır. Bu da çok zaman alabilir. İçerik araştırması ve üretimi, planlama, uygulamaya geçirme, reklamını yapma, internete koyma ve benzeri bir çok şey.

Büyük markaların sadece sosyal medya hesaplarının yönetilmesi için özel ekipleri vardır. Küçük şirketler bu işi kendi kendilerine halletmeye çalışırlar. Aynı anda birçok sosyal medya platformunda yayın yapmayı sağlayan Hootsuite ve Buffer gibi programlar sayesinde daha düzenli çalışabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

3. Alakalı, ilgi çekici, kaliteli ve kendine has içerikler yayınlayın

Çok mu şey istedik? Aslında hayır. Bloglarda ve içerik pazarlamada olduğu gibi, sosyal medya kullanıcıları sadece kendi ilgi ve ihtiyaçlarına hitap eden kaliteli içeriklere bakarlar.

Etkileyici bir takipçi kitlesine sahip olmak istiyorsanız, ürettiğiniz içerikler orijinal ve en yüksek kalitede olmalıdır.

4. Süreklilik başarının anahtarıdır

Diğer dijital pazarlama kanallar gibi sosyal medyada da geri dönüş almak zaman ister. Sadece 2-3 hafta post girip sonra da işin yürümesini beklemek pek gerçekçi değildir.

Eğer stratejiniz sadık takipçiler kazanmak ve fark edilmek ise düzenli olarak post yapmalısınız.

5. Paylaşılmasını istiyorsanız kolay paylaşılır hale getirin

İnternet sitesi sahiplerinin en büyük hatalarından birisi de içerikleri kolay paylaşılır hale getirmemeleridir. Eğer içeriğinizin sosyal medyada görüntülenmesini istiyorsanız paylaşıma daha kolay hale getirmelisiniz.

Eğer internet sitenizi WordPress ile hazırladıysanız, bu konuda size yardımcı olabilecek Monarch ve Sumome gibi sosyal paylaşım eklentileri mevcuttur.

6. Gereğinden fazla reklam yapmayın

Sosyal medya kullanıcıları aşırı öne çıkarılan ve göze sokulan şeyleri pek sevmezler. Bu durum markaların da itibarını zedeleyebilir.

Reklam veya uygun fiyatlı ürünler paylaşmak yerine faydalı, çekici ve orijinal içerikler sağlamaya çalışın.

7. Yazışmalara katılın ve sorulara cevap verin

Sosyal medyada öne çıkmanın iyi bir yolu da kendi düşünce ve görüşlerinizi yazarak sohbetlere katılmaktır. Twitter bu iş için mükemmel bir ortam diyebiliriz mesela.

Birçok kullanıcı örneğin Twitter üzerinden markalara sorular sorar. Siz de size gelen soruları ve yorumları, olumsuz bile olsa, cevapsız bırakmamaya özen gösterin.8. Hashtag’lerin de bir nedeni var

Hashtagler kullanıcıların içerikleri daha kolay bulması için vardır. Twitter, Facebook, Instagram, Tiktok, Pinterest ve Tumblr gibi birçok platform hashtagleri desteklemektedir.

Bu nedenle hashtag kullanmamak için hiçbir neden yoktur.

Ayrıca hashtagler postlarınızı ilgili yayınlar arasında yukarılara taşıyacaktır.

9. Kendi alanınızda etki yaratan kişileri takip edin

Followerwonk uygulaması Twitter’da aynı ilgi alanlarına sahip olduğunuz ve etki yaratan insanları bulmanızı sağlar. Onları takip ederek benzer içerikler paylaşıp paylaşmadığınızı görebilirsiniz.

Böyle bir strateji, sizin, itibarlı ve büyük takipçi kitlesine sahip insanlara yaklaşmanızı sağlayacaktır. Bazıları sizi takip etmeye veya postlarınızı paylaşmaya başlayabilir.

10. Sadece kendi içeriğinizi paylaşmayın

Sadece kendi içeriğinizi paylaşmak sadece kendi kendinizin reklamını yapmak gibi görünebilir.

Rakipleriniz tarafından üretilmiş kaliteli bir içerik varsa paylaşın! Bu bir suç ya da itibar kaybı değildir. Kullanıcılar nereden geldiğine bakmaksızın sadece ve sadece kaliteli içerikleri beğenirler.

Ayrıca başkalarının işlerini paylaşmanın farklı birçok avantajı da olacaktır.11. Çekilişler düzenleyin

Yarışmalar her zaman insanlar için ilgi çekicidir. Çekiliş yaparak insanların ilgisini çekebilir ve dağıttığınız ürünler sayesinde çok daha fazla takipçiye ulaşabilirsiniz. Birkaç örnek ürün dağıtmak size bir servete mal olmaz, tam tersine ürününüzün binlerce kişi tarafında görülmesi ve daha çok takipçi kazanmak için etkili bir stratejidir.

12. Ziyaretçi olarak yorum ve katkı yapın

Ziyaretçi olarak yorum yapmak işiniz için birçok açıdan önemli bir faktördür. İçerik bulma, trafik yaratma, marka farkındalığı ve tanınma açısından önemlidir.

Eğer diğer sitelere ziyaretçi yorumu bırakma imkanınız varsa bunu yaparken kendi bilgilerinizi gireceğiniz kısma sosyal medya linklerinizi yazmayı unutmayın.