Vajinismus son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz bir rahatsızlıktır. Kadınların evliliklerini, sosyal hayatlarını ve psikolojilerini olumsuz etkileyen vajinismustan kurtulmak mümkündür. Bursa vajinismus tedavisi yapan psikolog Abdullah Gürleroğlu ile hayatı cehenneme çeviren vajinismustan kurtulmak mümkün.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel fonksiyon bozukluklarının en sık görülenidir. Vajinismus, alt vajen kaslarının istem dışı, kontrolsüz olarak kasılması sonrasında ilişkiye girilememesi ya da ağrılı ilişkiye girilmesidir.

Vajinismus Neden Olur?

Kliniğimizde vajinismus tedavisi öncelikle rahatsızlığın sebebini öğrenmekle başlar.

Vajinismusun sebeplerinden bazıları;

 • Geçmişteki taciz
 • Aile içi şiddet
 • Anksiyete
 • Çocukluktan gelen travmalar
 • Stres
 • Cinsel yetersizlik hissi
 • Eşler arası problemler
 • İlk cinsel ilişkinin ağrılı geçmesi ve tekrar olması korkusu
 • İlk cinsel ilişkiden korkma

Şeklinde sıralanabilir. Her hastanın vajinismus yaşama sebebi farklı olduğu için tedaviye başlarken ilk adım rahatsızlığın sebebini bulmaktır. Abdullah Gürleroğlu psikolog bursa hizmeti ile vajinismus rahatsızlığı yaşayan herkese destek olmaya hazır.

Vajinismus Nasıl Belli Olur?

Vajinismus denilince akla gelen belirti cinsel ilişkinin gerçekleşememesi olsa da yalnızca bununla sınırlı değildir.

Vajinismus belirtileri;

 • İlk ilişkiye girememek
 • Penisin vajinaya girememesi
 • Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı

Şeklinde sıralanabilir. Bazı durumlarda alkol, partnerin zorlaması gibi sebeplerle ilk cinsel ilişki gerçekleşmiş olabilir fakat rahatsızlık devam eder. Vajinismus yaşanması halinde vakit kaybetmeden bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Vajinismus Psikolojik Mi?

Vajinismus rahatsızlığının sebebi tamamen psikolojiktir. Vajinismus kadının geçmişten gelen korkularında ya da partneri ile arasındaki problemlerden kaynaklanır. Partnerin cinsel ilişkiye girmek için daha fazla zorlaması, kötü davranması ilişkiyi daha da zor hale getirecektir. Abdullah Gürleroğlu kliniğinde verdiği bursa aile danışmanı hizmeti ile çiftler arasındaki sorunlar çözüme kavuşturarak aralarındaki bağları yeniden kurar.

Sağlıklı bir evlilik için sağlıklı bir cinsel hayatın önemli olduğu açıktır. Psikolog Abdullah Gürleroğlu tedavisini vajinismus yaşayan kadınların cinsellikle barışması üzerine yaptığı için çiftin tedaviden sonraki evlilik hayatı daha sağlıklı hale gelir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi kadının cinsel ilişkiye başlaması amacıyla yalnızca kadın üzerine odaklanmaz. Vajinismus çiftin problemidir dolayısıyla çözmek için çiftin beraber çaba göstermesi gerekir. Vajinismus psikolojik bir rahatsızlık olduğu için tedavisini de psikolog yapabilir. Kliniğimizde vajinismusun sebebini öğrendikten sonra çift terapisi, bireysel terapi yöntemleri ile tedavi sürecini tamamlıyor ve çiftin hayatında yeni bir sayfa açıyoruz.

Vajinismus Sosyal Yaşantıya Nasıl Etki Eder?

Vajinismus etkilerini yalnızca çiftin üzerinde göstermez. Vajinismus insanları psikolojik açıdan çok zorlayan bir rahatsızlıktır. Cinsel ilişkiye giremeyen kadın kendini eksik ve yetersiz hissedecek, bu his tüm sosyal yaşamında kendini gösterecektir.

Arkadaş ve aile ilişkileri bozulan kadın kendini bir yalnızlık kapanının içinde sıkışmış hissedecektir. Vajinismus tedavisinden korkmamak ve tedaviyi geciktirmemek gerekir. Hemen bugün kliniğimizi arayarak randevu alabilir ve rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.