Bazen beklenmedik bir durumda ya da bir şeye bağlı kalarak şiddetli baş ağrısı, düzensiz kalp atışı aniden uzanma isteği ve göğüs ağrısı gibi durumlar yaşamaya başlarsınız. Tansiyona bağlı bu durum sizi çok ciddi şekilde etkileyebilir.

Bu duruma sebep olan birçok şey olabilir. Stres, uyku düzensizliği, obezite, bazı hastalıklar gibi. Ancak bazen öyle bir an olur ki sağlıklı insanlarda da anlık bu durum yaşanabilir.

Size kan basıncınızı kontrol edebileceğiniz en azından kontrol altına alabileceğiniz doğal tekniklerden bahsedeceğiz.

1- Kulaklarınıza ve boynunuza masaj yapın.

resimdeki bölgelere nazikçe masaj uygulayınız

Kulak memesi arkasındaki ilk noktadan köprücük kemiğinize uzanan düz bir çizgi gibi olan ikinci noktayı parmaklarınızı kullanarak nazikçe masaj yapın. Boynunuzun her iki tarafında bunu 10 kez tekrarlayın.

Yukarıdaki bölgelere masaj yapmak kaslardaki gerilimi azaltır. Ve beyine olan kan aşını düzenler.

2- Akupresür yöntemini uygulayın.

akupresur nasıl uygulanır

GB 20 bu bir akupuntur yöntemi ve gerçekten etkili. Vücudunuzda sayısı özel nokta var ve bahsedeceğimiz bu nokta kafatasınızın dibinde omurganızın her iki tarafında bulabilirsiniz. (görsele göz atın) Her iki noktaya da baş parmaklarınızı sabit bir şekilde koyun ve çok nazik bir basınç uygulayın bu özellikle baş ağrılarında da işe yarıyor.

3- Sol burun deliğinden nefes uygulamasını yapın.

sol burun deliği nefes uygulaması

Sol burun deliğindeki solunum karın nefesi, kan damarlarınızı gevşeterek ve stres hormonlarını azaltarak tansiyonunuzu kontrol etmenize yardımcı olur.

Nasıl Yapılır: Sırtınız düz olsun. Sol elini karnına koy. Sağ burun deliğinizi sağ baş parmağınızla kapatın. Sol burun deliğinizden derin bir nefes alın, birkaç saniye bekleyin ve sonra nefesinizi verin. Sadece sol burun deliğinizle yaklaşık 1-2 dakika boyunca yavaş ve derin nefes alıp verin.

4- Arı nefesi yöntemini deneyin.

arı nefesi yontemi nasıl yapılır

Bu yöntemin teması arı soluması. Anında zihninizi rahatlatan özellikle hipertansiyonla alakalı baş ağrısı ve migrenlere karşı bu yöntemi deneyenlerin sayısı çok fazla.

Nasıl yapılır: Sırtınız düz olsun, oturabilirsiniz. İşaret parmaklarınızı her iki kulağınızın kıkırdak kısmına yerleştirin. Derin bir nefes alın. Nefes verirken arı gibi mırıldanacak bir ses çıkarın(vızzz) ve aynı zamanda kulak kıkırdağınıza hafif bir baskı uygulayın. Bu egzersizi 7-10 kez tekrarlayın.

5- Klasik müzik dinleyin.

klasik müzikle meditasyon yapın

Klasik, Kelt veya sizin seçtiğiniz dinlendirici bir müzik dinleyin ve nefes egzersiziyle birleştirin. Müzik dinlerken sadece meditasyon da yapabilirsiniz. Bunun tansiyon düşmesine etkisi ise müziğin vücudunuz üzerinde sakinleştirici gücü olması. Özellikle stres hormonunu azaltmasından dolayı etkilidir.

Dinleyeceğiniz müziğin aynı ritimlerden oluşması fazla söz olmaması tamamen dinlendirici odaklı olması son derece önemli.

6- Bir bardak su için.

vücudunuzu susuz bırakmayın

Bazı durumlarda yüksek tansiyon dehidrasyondan dolayı kaynaklanabilir. Susuz kaldığınızda vücudunuzdaki kan miktarı azalır ve bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Bu durumdan kaçınmak için tansiyon belirtilerini hissetmeye başladığınızda bir iki bardak su için.

7- Savasana pozunu uygulayın.

savasana pozu

Resimdeki poza savasana yöntemi deniyor. Sadece sırt üstü yatın, gözlerinizi kapatın ve vücudunuzu tamamen gevşemeye bırakın. Bu pozda yaklaşık 10-15 dakika dinlenin. Sonrasında kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bu poz tansiyon dengelenmesinin yanı sıra sinir sisteminizin dengelenmesine de yardımcı olur.

8- Ayaklarınızı sıcak suya sokun.

ayaklarınızı sıcak suya sokun

Ayaklarınızı çok sıcak değil, sıcak suya sokun. Bu yöntem başınızı, boynunuzu serin tutmanıza yardımcıdır. Bir kova hazırlayın ve sıcak suyla doldurun sonra sandalyeye oturun sırtınız düz olsun. Ayaklarınızı 10-15 dakika suda bekletin. Kafanızdaki kan ayaklarınıza doğru hareket eder ve kan basıncınız normale döner.

Hoşunuza gidebilir