Yüksek kolesterolünüz olduğunu öğrenmek, özellikle bunun tam olarak ne anlama geldiğinden veya kendi başınıza nasıl savaşacağınızdan emin değilseniz, korkutucu ve bunaltıcı olabilir.

Kolesterol seviyenizi düşürmeye başlamak için şu anda yapabileceğiniz belirli yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri vardır. Ama önce, yüksek kolesterolün ne anlama geldiğini daha iyi anlamak önemlidir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin ve hem sizin hem de başkalarının sağlığını güvence altına almak için kolesterol seviyenize iyi gelecek bu bilgileri kaçırmayın!

1. İyi Kolesterol Nasıl Oluşturulur

Kolesterol, kanınızda bulunan mumsu bir maddedir. Sağlıklı hücreler oluşturmaya yardımcı olur, ancak çok fazlası kan dolaşımınızda yağ birikintilerine yol açabilir. Uzmanlara göre, yüksek kolesterol kalp hastalığı, kalp krizi veya felç riskinizi artırabilir. Yüksek kolesterolün hiçbir belirtisi yoktur ve kan testi dışında sizde yüksek olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Genellikle “kötü” kolesterol olarak da adlandırılan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyenizi düşürmenin birçok yolu vardır. Yüksek kolesterolle savaşmanın en iyi yollarından biri, her gün 15 dakika aerobik aktiviteye başlamaktır. Henüz aktif değilseniz, şu şekilde başlayabilirsiniz:

  • Yürüme
  • Yüzme
  • Bisiklet sürmek
  • Koşu yapmak

Evde spor salonu üyeliğiniz veya spor salonu ekipmanınız varsa, 15 dakika boyunca düşük hızda veya hafif dirençte de atlayabilirsiniz.

Sonuçları görmek için tutarlı kalmak önemlidir. Trigliseritler kolesterol profilinde bulunur ve enerji için kullanılır. Egzersiz yaptığınızda trigliseritler yakılır ve seviyeniz düşer. Uzmanlara göre, düzenli kardiyovasküler egzersizle trigliserit düzeyiniz ortalama %24 oranında düşebilir. Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin de yüksek yoğunluklu lipoproteinlerinizi (HDL) veya “iyi” kolesterolünüzü artırdığı kanıtlanmıştır.

Hoşunuza gidebilir