Su kaybının doğru ve yanlış yolları vardır. Bir çok insan farkında olmadan yanlış yolları tercih eder.

Bu yazı vücutta biriken fazla suyu doğru şekilde atmanın yollarına odaklanıyor. En önemli ve ilk yapmanız gereken şey vücudunuzun neden su tuttuğunu iyi belirlemek. Sorunun kökünü bilirseniz çözmek için de doğru adımları atabilirsiniz.

Vücutta Biriken Suyu Atmanın Doğal Yolları

1. Sodyumu kesin
Vücudu fazla su tutan kişiler genellikle fazla sodyum içeren gıdalar tüketme eğiliminde olanlardır. İşlenmiş gıdalar ve fast food en fazla sodyum içeren yiyeceklerdir. Yemeklere tuz koymak da bu duruma katkıda bulunur.
Sodyumla doğal tuz kaynakları (Himalaya tuzu, deniz tuzu) arasında büyük fark olduğunu unutmamak lazım. Bu tuzlar sofrada tuzu veya işlenmiş gıdalarda kullanılan tuzlarla aynı değildir. Daha az sodyum tüketmek demek, düzenli su tüketimi ve terleme ile vücuttan atılabilecek kadar az sodyum demektir.

2. İçtiğiniz su miktarını arttırın
Vücuttan fazla suyu atmak için içtiğiniz su miktarını arttırmak kulağa çok garip geliyor olabilir ama doğru miktarda su içmek vücuttaki fazla suyu atmanın anahtarıdır. İnanılanın aksine, su içmemek bu soruna bir çözüm değildir.
Herkesin kendi boyuna ve kilosuna göre içmesi gereken günlük su miktarı değişmektedir.

Vücutta Biriken Suyu Atmanın Doğal Yolları

3. Doğal idrar sökücüler kullanın
İdrar sıklığını arttıran bir çok yiyecek ve içecek vardır. Bu da fazla suyu atmaya yardımcı olur. Söylemeye gerek yok herhalde, doğal yiyecekler bu işi gören ilaçlardan çok daha iyidir ve aynı etkiyi sağlar.
Normalde daha az sodyum tüketmek ve daha fazla su içmek işe yarayacaktır ama süreci hızlandırmak veya daha ciddi bir duruma müdahale etmek için idrar söktürücü gıdalara başvurabilirsiniz.

4. Terleyin
Vücutta toplanan suyu atmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri terlemektir. Bir günde terleyip tüm suyu atmaya çalışmak yerine her gün düzenli olarak terlemek daha faydalıdır.
Terleyerek sadece fazla sodyumu atmakla kalmaz vücuttaki diğer toksinlerden de bu yolla kurtulursunuz.

5. Maydanoz çayı
Maydanozun en güçlü doğal idrar sökücü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri de vardır. İdrar yapma sıklığını arttırarak fazla sodyumu yani fazla suyu vücuttan atmaya yarar

Maydanoz Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
235 ml su
Bir kaç yemek kaşığı doğranmış maydanoz

Hazırlanışı:
Maydanozları bir kaba koyun
Üzerine kaynamış suyu dökün
Bir kaç dakika demlenmesi için bekleyin
Suyu süzün başka bir bardağa alın ve için

Mutlaka okuyun: Vücudu Ödem Yapmayan Var Mı?