Gıda üreticileri ne yazık ki günümüzde fazlasıyla katkı maddesi ve kimyasal kullanıyorlar. Teknoloji geliştikçe iyiyi kötüden, sağlıklıyı zararlıdan ayırmak da bir o kadar güçleşiyor. Bazı gıdaların doğal olup olmadığını ve katkı maddesi içerip içermediğini anlamanız için size bazı yöntemler sunmak istiyoruz.

Sizi Gıda Zehirlenmesinden Koruyacak Hiç Bilmediğiniz 8 Yöntem

Çökelek peyniri

Gerçek çökelek peynirine hasret mi kaldınız? Bir kaç damla tentürdiyotu çökelek peynirine damlatın ve karıştırın. Eğer peynir mavi renk oluyorsa kötü kaliteli ve katkı maddesi içeren bir peynirdir. Kahverengi oluyorsa gerçektir.

Süt

Artık sağlıklı günlük taze süt bulmak çok zor. Bulduğunuzda da bundan emin olmak için yapmanız gereken şey 1 ölçü saf alkole 2 ölçü süt katmak. Eğer süt gerçek ise 6-7 saniye içinde içerisinde parçacıklar belirir, süt sahte ise ya parçacık oluşmaz ya da oluşması çok daha uzun zaman alır.

Tereyağ

Sabahları kızarmış ekmeğe tereyağ sürüp yemeyi sevenlerden misiniz? O zaman bir parça tereyağını bir bardak kaynamış suya koyun. Eğer tereyağ gerçek ise hemen suda erir ve üstünde bir tabaka oluşur, eğer sahte ise veya margarin ise parçalara ayrılır.

Beyaz pirinç

Son zamanlarda Çin’in sahte beyaz pirinç ürettiğine dair haberleri sıkça okur olduk. Beyaz pirincin gerçek olup olmadığını anlamak için bir kaşık pirinci çakmak ile yakın. Sahte pirinç yanarken plastiğe benzer bir koku ve siyah duman çıkacaktır.

Bal

Bal da sıklıkla sahtesi üretilen bir gıdadır. İçerisine tebeşir, nişasta ya da un katılarak ağırlığı arttırılmaya çalışılır.

1 kaşık balı suda eritin ve içine bir iki damla asetik asit katın. Eğer karışımda baloncuklar oluşmaya başlarsa bala tebeşir katılmış demektir.

Bir bardak suda erittiğiniz bala tentürdiyot katın. Eğer rengi koyulaşıyorsa un ve nişasta katılmış demektir.

Balık

Balık seçmek zor iştir. Taze balığı anlamanın da bir kaç farklı yöntemi vardır. Taze balığın gözleri ve pulları soluk renk olmamalıdır. Yüzgeçleri pembe olmalıdır. Ve tabi ki kötü kokmamalıdır. Halihazırda pulları temizlenmiş ve kafası kesilmiş balıkları almamaya çalışın çünkü bu yöntemler balığın bayatlığını saklamak için kullanılır.

Yumurta

Yumurta çok çabuk bozulabilir. Doğal ve taze diye aldığınız yumurtayı test etmek için bir bardak suya koyun. Eğer yumurta yatay olarak dibe çöküyorsa tazedir, eğer suyun tepesine çıkıyorsa o yumurtayı atmak en iyisi olacaktır.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!