Siklamen çiçeği, balkonların olmazsa olmazı bir çiçek türüdür. Siklamen çiçeği güzel kokusu ve görünüşü ile kendine hayran bıraktırır. Ayrıca ülkemizde sera çiçekçiliği denildiğinde akla ilk gelen çiçek türlerinden biridir. Halk arasında tavşan kulağı çiçeği olarakta biliniyor.

Bu isimde bilinmesinin temel sebebi ise şekil olarak tavşan kulağına benzemesidir. Siklamen çiçeği oldukça fazla renk çeşitliliği olan bir çiçektir. Bu sebeple farklı renkleri ile evlerinizin balkonunu siklamen çiçeği ile renk cümbüşüne çevirebilirsiniz. Eğer bitki bakımı ile ilgiliyseniz ya da balkon bahçeciliği ile ilgileniyorsanız siklamen çiçeği ilginizi daha da arttırıp size çiçekleri sevdirecektir.

Siklamen Çiçeğinin Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilindiği gibi her çiçeğin kendine özgü bir bakım şekli bulunmaktadır. Bu sebeple her çiçeğe aynı şekilde aynı bakımı yapmanız mümkün değildir. Siklamen çiçeği de kendine özgü ayrı bir bakımı olan çiçeklerden biridir. Eğer siklamen çiçeğine bakmak istiyorsanız ev ortamı yerine açık alanda çiçeği bulundurmanız gerekecektir.

Bu sebeple balkonda çiçeği bulundurmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca direkt olarak gün ışığı yerine rüzgarlı ve nemli alanlarda siklamen çiçeğini bulundurmalı ve güneş ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada bir yer değişimi yapılmalıdır.

Siklamen Çiçeği Toprak Bakımı

Siklamen çiçeğinin toprak bakımı önemlidir. Bu sebeple mineral oranı yüksek bir bitki toprağı tercih etmelisiniz. Ayrıca evinizde bulunan muz ve yumurta kabuklarını ufak parçalar haline getirerek toprağın besin kaynağını arttırarak içerik olarak daha iyi bir toprak elde edebilirsiniz. Bu sayede çiçeğiniz daha canlı olacaktır.

siklamen çiçeği

Siklamen Çiçeği Hangi Dönemde Çiçek Verir?

Her bitki yılın farklı dönemlerinde çiçek vermektedir. Siklamen çiçeği de diğer çiçekler gibi ilkbahar döneminde doğa uyanmaya başladığında çiçek vermeye başlamaktadır. Bu sebeple toprak havalandırma ve toprak bakımı gibi işlemleri ilkbahar ayından önce yani şubat ve ocak ayı içerisinde yapmanız gerekmektedir.

Siklamen Çiçeği Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Her çiçekte olduğu gibi siklamen çiçeği bakımında da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. İlk olarak çiçeğinizin çürümemesi ve uzun süre canlı kalabilmesi için toprağa suyu çiçeğin gövde kısmına değmeyecek şekilde dökmelisiniz. Bir diğer püf nokta ise çiçeğinizin yapraklarını ve kendisini böceklerden korumak istiyorsanız aslında yapmanız gereken oldukça basittir.

Çiçeğinizin suyuna bir çorba kaşığı süt ekleyerek hafta bir olacak şekilde bu karışım ile sulayın. Böylece böceklerden kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca sulama işleminde kullanacağınız suyu bir gün bekletip o şekilde çiçeğinizi sulayın.

Hoşunuza gidebilir