Yastıklarımız kullandıkça eski bembeyaz renklerini kaybederler ve ne yazık ki giderek sararmaya başlarlar. İlk aldığımızda bembeyaz olan yastıklarımızı ilk günkü gibi bembeyaz haline getirmek elimizdedir.  

Yastıklar Neden Sararır?

Yastıklarda meydana gelen sararmalar özellikle bembeyaz olan yastıklarda sinir bozucu bir hal almaktadır. Terdeki asit, kullanılan yüz ve vücut bakım ürünleri, makyajla yatmak, sigara kullanımı, saç için kullanılan şekillendirici ürünler, saç için kullanılan boyalar, cilt ve saç yağları yastıklarımızın kullanım süresine bağlı olarak sararmasına sebep olmaktadır.

Sararan yastıklar hiç istemediğimiz bir görüntüye sahip olmakta ve yatağımız, çarşafımız veya nevresim takımımız ne kadar temiz olursa olsun tam olarak bir temizlik hissinin olamamasına sebep olmaktadır.

Özellikle yaz aylarında terlemeye bağlı olarak daha da sararma eğilimi gösteren yastıkları ilk günkü gibi tertemiz yapmanın kolay bir yolu vardır, hem de evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile bunu başarmanız mümkündür.

Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı oksijenli su (200 ml)
  • Yarım su bardağı sirke (100 ml)
  • Yarım su bardağı boraks (100 ml)
  • Yarım su bardağı çamaşır deterjanı (100 ml)

Nasıl Yapılır?

Temizlemek istediğiniz yastığı çamaşır makinenizin içine yerleştirin. Çamaşır makinenizin ayarlar kısmından suda bekletme seçeneğini seçin ve makinenize bir su bardağı oksijenli su ve yarım su bardağı sirke ekleyin.

Çamaşır makinenizin suda bekletme özelliği yoksa büyükçe bir leğende de aynı işlemi yapmanız mümkündür. Kullanmış olduğunuz oksijenli su beyazlatma özeliğine sahiptir ve bildiğiniz üzere sirke de doğal ve güçlü bir leke çıkarıcıdır.

Yastıklarınızı 2-3 saat bu şekilde beklettikten sonra çamaşır deterjanı ve boraksı ekleyin. Çamaşır makinenizi ön yıkamalı ve uzun bir programa ayarlayarak yastıklarını yıkayın. Yıkamanın ardından makinenizden çıkardığınız yastıkların aldığınız ilk günkü gibi tertemiz ve bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, oksijenli suyun beyazlatma özelliği olduğunu unutmamanızdır. Bu yüzden beyaz olmayan yastıklarda ve yatık kılıflarında oksijenli su kullanmayın. Bu malzemeler bazı yastıklarda deformeye sebep olabilir, kullanmadan önce yastığınız küçük bir bölgesinde denemenizde yarar vardır.

Hoşunuza gidebilir