Photo by cottonbro from Pexels

Kalın, sağlıklı saçlar söz konusu olduğunda, saçlarımızın görünümünü ve hissini iyileştirmeyi vaat eden tonlarca saç bakım ürünü ile karşılaşıyoruz.

Birçoğumuz, doğru beslenmenin muhteşem saçlarımızı beslemeye yardımcı olacak en önemli şeylerden biri olduğunu unutuyoruz. Ağırlıklı olarak bitki bazlı dengeli bir diyet, saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı mükemmel bir şekilde tutmak için gereken temel besinleri almanıza yardımcı olacaktır.

Saç büyümesi için en iyi vitaminler ve besinler, yağsız proteinler, Omega-3 yağ asitleri, yağda çözünen vitaminler, B-kompleks vitaminleri ve demirdir. Lif dolgulu ürünler, %100 tam tahıllı ürünler ve sağlıklı yağlarla dolu Akdeniz bölgesine ait bir plan, bu temel besinleri almanın en kolay yollarından biridir.

Öte yandan, yediklerinizin saç dökülmesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Besin değeri açısından zengin gerçek ve doğal ürünler yerine paketlenmiş, işlenmiş ve besin değeri olmayan gıdalar tükettiğinizi düşünün. Bu işlenmiş gıdaların çoğu, ihtiyacınız olmayan katkı maddeleri ve yapay malzemelerle doludur. Ayrıca, bu işlenmiş gıdalar bağırsağa da zarar verebilir.

Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak, saç, cilt ve tırnakları desteklemek ve besin emilimine yardımcı olmak için gereklidir.

Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Kısa bir süre önce belirgin saç dökülmesi fark ettiyseniz, ilk adımınız altta yatan bir tıbbi durum olabileceğinden doktorunuza danışmaktır. Herhangi bir ek rejime başlamadan önce, her zaman önce doktorunuzla konuşmalısınız. Ek B vitaminleri belirli durumlarda yardımcı olabilirken (eksikliğe neden olan altta yatan bir durumunuz olması gibi), aynı zamanda laboratuvar test sonuçlarını tehlikeli şekilde değiştirmek gibi olumsuz etkilere de neden olabilir. Takviyeler genellikle vücudunuzun gerçekten kullanabileceği şeyleri aşan gereksiz biyotinler sağlar. Çoğu insanın gıdada ihtiyaç duydukları tüm B vitaminlerini alabileceği göz önüne alındığında, bu takviyeleri satın almak muhtemelen sadece para kaybıdır.

Saç Dökülmesini Önleyen ve Sağlıklı Saçları Destekleyen 15 Yiyecek

Konu saçlarınıza müthiş fayda sağlayacak yiyeceklere geldiğine göre, bu saç dostu besinleri biran önce satın alıp tüketmek isteyeceksiniz.

Somon

Zengin bir omega-3 yağ asidi ve protein kaynağı olarak, somon saçlarımızı güçlü tutmaya yardımcı olabilir. Ancak somon, saçları desteklemenin ötesinde, iltihabı azaltmak ve merkezi sinir sisteminize (beyninize) fayda sağlamak gibi çok önemli faydalar da sağlayabilir.

Yumurta

Yumurtalar, kolin ve A, D ve B12 vitaminleri gibi saç sağlığına katkıda bulunan protein ve temel besinlerle doludur. En çok D vitaminini elde etmek için yumurtanın sarısını da tükettiğinize emin olmak isteyeceksiniz. Yumurtalarda, lutein ve zeaksantinde bulunan iki spesifik karotenoid, özellikle göz, cilt ve saçlarda hücresel sağlığın korunmasında rol oynar.

Fıstık ve Fıstık Ezmesi

Yer fıstığı, hem saç büyümesini teşvik ettiği hem de saç dökülmesini önlediği bilinen önemli bir biyotin kaynağıdır. Bir bardağın 1/4’ü kadar yer fıstığında 9 grama yakın protein, 4 gram lif ve eşssiz antioksidanlar içerir. Fıstık da süper kaynaktır, bu yüzden vejeteryan veya vegansanız et için ideal bir tercihtir.

Ispanak

Ispanak, çok önemli B vitaminlerinden biri olan magnezyum, demir ve folat ile doludur. Lahana gibi diğer yapraklı yeşillikler de cilt ve saçlar için besin açısından önemli faydalar sağlarlar.. Ayrıca, bu koyu yeşil yapraklı sebzelerdeki C vitamini, saç köklerinizin hücre zarlarını korumaya ve sağlam kalmasına yardımcı olur.

Sardalya

Omega-3 ve D vitamini dolu sardalya, konserve olarak kolay ve nispeten ucuz bir çözümdür(yağlı olanı değil suda olanı tercih edin!). Salatalara sardalya eklemeyi deneyin.

Chia tohumu

Vejetaryen veya vegan omega-3 kaynağı mı arıyorsunuz? Chia tohumu bu besin kaynaklarıyla doludur, sadece lif ve antioksidanlardan bahsetmiyoruz. Bu besin santrali, soya fasulyesinden %20 daha fazla protein içeren efsane bir protein kaynağı olarak kabul edilir.

Güzel ve tatlı saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur. Bu küçük, raf ömrü iyi olan dayanıklı tohumlar, tahıllara, smoothie’lere, pudinglere ve hatta pişmiş ürünlerde bile kalp sağlığına da destek olan bir ara eleman olarak eklenebilir.

Balkabağı

En sevdiğiniz balkabağının yarım bardağı sadece 83 kaloridir ve bir gramdan az yağ bulunur. Ayrıca, saç büyümesi ve gücü için önemli bir vitamin olan A vitamini öncüsü olan demir ve beta-karoten ile doludur.

Kabak ayrıca vücudunuzun hücrelerini hasardan onarmaya yardımcı olan C ve E vitaminleriyle de doludur. Konserve pürelerde kullanabilir, saçları en sağlıklı şekilde tutmak için soslarınızda, protein bazlı bir besin yiyeceğinizde o besinle beraberinde hatta atıştırmalıklarda bile kullanabilirsiniz.

Avokado

Avokado tostu asla modası geçmeyecek ve bunun için iyi bir nedeni var! Sağlıklı yağlarla dolu olan avokado, saç büyümesini destekleyen güçlü bir antioksidan olan E Vitamini içerir. Avokado ayrıca biyotin içerir ve birçok ev yapımı saç maskesinde kullanılan popüler bir bileşendir.

Üzüm

Diğer bitki bazlı gıdalar gibi, üzümler de hücresel hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip polifenolik bileşikler içerir. Üzümlerde bulunan oligomerik proantosiyanidinler (OPC) saç dökülmesinde ana faktör olan dihidrotestosteron üretimini önlemeye yardımcı olur. OPC ayrıca saç köklerinin büyümesini de uyarır.

Günde bir salkım üzüm yemek, dokularınızı iltihaptan korumaya da yardımcı olur.

Karabuğday

Beyaz rafine karbonhidratlar yerine %100 tam tahıllı ürünler tüketmek, sağlıklı saçları elde etmek için gereken lif, çinko, demir ve B vitaminlerini takviye etmenize yardımcı olur. Bütün bir tahıl kaynağı olarak kabul edilen karabuğday, besleyici olan glütensiz bir tohumdur ve nerdeyse sonsuz faydaya sahiptir.

Karabuğday, amacınıza daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilecek önemli antioksidanlar ve lifler ile doldurulur. Tahıl bazlı kahvaltı yapacağınız zaman karabuğdayı tercih etmeye çalışın.

Keten tohumu

Keten tohumu, kafa derinizi beslemeye ve kuruluğu önlemeye yardımcı olabilecek çoklu doymamış yağ asitleri ile doludur. Yoğurt üzerine öğütülmüş keten tohumu serpin, smoothie’nize biraz ekleyin veya herhangi bir pişmiş yemeğin tarifinde bir yumurta yerine kendi keten yumurtanızı oluşturun. Üç yemek kaşığı suya bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyin ve kalınlaştırmak için yaklaşık beş dakika bekletin; Bu, normal bir yumurta yerine geçebilecek müthiş bir vegan çözümdür.

Tatlı patates

Tatlı patateslere portakal renklerini veren beta-karoten yüklü olan bu antioksidan, kuru ve donuk saçlara karşı koruma sağlayabilen A vitaminine dönüşür. Tatlı patatesler, beyaz patateslere göre daha fazla lif ve çok daha fazla A vitamini içerirler. Tatlı patatesler ayrıca bağışıklığı ve sağlıklı görmeyi desteklemede rol oynar.

Nohut, Mercimek, Fasulye ve Bezelye

Bu dördünün hepsi bakliyat, yani kuru, yenilebilir sebze tohumları olarak kabul edilir. Bitki bazlı protein ve lifle doludurlar, bunlar süper besin kaynaklarıdır ve etten daha az maliyetli birer çözümdür. Bu ürünler aynı zamanda saçların sağlıklı kalmasına ve hücrelerin saç büyümesi için hayati önemini korumaya yardımcı olan B-kompleks vitaminlerinden biri olan folik asit ile doludur.

Kuşkonmaz

B vitamini folatı, kuşkonmazın yanı sıra avokado, portakal ve brokoli de bol miktarda bulunur. Bu besin, gen sentezi ve alyuvar oluşumundan sorumludur. Ayrıca proteinin parçalanmasında büyük rol oynar, bu nedenle saç köklerinin yapı taşlarını oluştururlar.

Sade Yoğurt

Şekersiz sade yoğurt, muhteşem saç köklerinin yapı taşı olan tonlarca protein içerir. Ayrıca, sade yoğurt çok yönlüdür, kahvaltıda, tatlıllarda, smoothielerde kullanılabilir. Yoğurtun en büyük özelliği, vücudunuzun besinleri emmesine yardımcı olan iyi bakteriler olan probiyotiklere sahip olmalarıdır.

Hoşunuza gidebilir