Photo by Designecologist from Pexels

Ev dekorasyonu için bir servet harcamadan da son derece şık görünen ve aynı zamanda yüksek bir işlevselliğe sahip bir mekan yaratabilirsiniz.

Pratik ev dekorasyon fikirleri konusunda sizler için aşağıda ipuçlarından bahsettik. Basit hamlelerle hoşunuza gidecek sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Birkaç rengi birbiriyle kombinleyerek ilgi çeken bir görsellik oluştururken, aydınlatmayı doğru yönlendirerek mekana derinlik katabilirsiniz. Ev dekorasyonunu insanların beğenisini kazanacak bir hale getirmeden önce evde yaşayacak kişinin siz olduğunu unutmayın ve kendi ihtiyaçlarınıza öncelik tanıyın.

Salonunuzda nasıl fark yaratırsınız?

Photo by Skitterphoto from Pexels

İpucu: Beyaz rengin ağırlıklı olduğu bir salona sahipseniz siyahın asil şıklığını seçerek kontrast oluşturmayı deneyebileceğiniz gibi, sezonun moda renkleri olan fuşya, turuncu, kırmızı, zümrüt yeşili ve çivit mavisi gibi renklerle farklı bir atmosfer de yarabilirsiniz.

Mekan algısına derinlik katan tasarımlar için ev dekorasyonunuzda muhakkak farklı renklere yer vermelisiniz.

Sıcak renkler mekan havasının pozitif yönlü değişmesini sağlarken, ev dekorasyonunun da sıradan görünmesini önleyecektir. Bu renkler mobilyalarınızı daha şık gösteren küçük sırt minderlerinde olabileceği gibi, perdeleriniz ya da farklı aksesuarlar da olabilir.

Evinizi nasıl dekore ederseniz edin insanların renkleri görmesini sağlayan ışık olduğundan, gerek doğal ışığın yönetimi gerekse de aydınlatma sistemlerinin etkin kullanımı konusuna özen göstermeniz gerekir.

Işık ve aydınlatma tercihleriyle fark yaratabilirsiniz.

Photo by iSAW Company from Pexels

Gün saatlerinde doğal ışıktan mümkün olduğunca fazla yararlanabileceğiniz perdeleri tercih ederek daha enerjik ve şık bir mekan yaratabileceğiniz gibi, gece saatlerinde de yeterli ışık verebilen ve doğal ışığa yakın bir renk skalasına sahip aydınlatma sistemlerini seçerek de ferah ve trend bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Küçük Bütçeli Dekorasyon Fikirleri

Küçük bütçelerle ufak tefek değişikliklerle farklı bir görünüm yakalanabilir.

Photo by Designecologist from Pexels

İpucu: Salonda duvarlara sticker uygulanabilir. Renkli veya tek renkli desenlerle duvarlar dekoratif görünüme kavuşur. Stickerdan farklı olarak dekoratif aynalar da uygulanabilir.

Ufak dokunuşlarla evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Photo by Content Pixie from Pexels
  • Büfe üstündeki duvara veya tercih edilen herhangi bir duvara dekoratif ayna parçaları uygulanabilir.
  • Bir duvar farklı bir renk duvar kağıdı ile kaplanarak hareket kazandırılabilir.
  • Mobilyaların yerleri de değiştirilerek salonda farklı bir görünüm elde edilir.
  • Masa örtüleri değişik ve modaya uygun seçilebilir.
  • Perdelere dekoratif aksesuarlar takılarak az bir bütçe ile farklı görünüm yakalanabilir.

Yatak odanızda da küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Yatak odalarında ise yine duvarlarda dekoratif uygulamalar yapılabilir. Komodin yoksa yatağın iki başına raf monte edilerek hoş bir komodin elde edilebilir. Ayna yoksa boy aynası yerleştirilebilir. Farklı bir lamba veya Japon fenerleri takılabilir.

Odalarda ise renkli Japon fenerleriyle farklı bir görünüm elde edilir. Mutfaklarda çeşitli raf sistemleriyle estetik ve fonksiyonel yapı sağlanır.

Photo by Dominika Roseclay from Pexels

Banyolarda ise duvar dolapları veya raflar kullanılarak farklı görünüm yakalanır. Ayrıca dekoratif sepetlerle de güzel bir dekorasyon elde edilir.