Kötü rüya görmeyi bazen kabus olarak adlandırırız. Çünkü bazıları gerçekten kabus gibidir… Peki neden kabus görürüz?

Dünyanın hiçte kolay olmayan bir süreçten geçtiğini söylemek mümkün, bu durum rüyalarınızın kabusa dönüşmesine ve zor geceler geçirmenize neden olabilir. COVİD-19 virüsüyle birlikte içerisine girdiğimiz pandemi dönemi neredeyse 1 yıldır devam ediyor. Gün içerisinde virüsle karşılaşma ve kapma riski ile yüz yüze kalınması psikolojik bir yıpranmaya neden oluyor.

Bunun yanında kimi psikolojik sorunların kimi toplumsal veya kişisel nedenleri olabilirken rüyalarımız psikolojimizin durumunu analiz etmemizde önemli ipuçları veriyor.

1. Neden rüya görüyoruz?

İnsanlığın yüzyıllardır gizemini tam olarak çözemediği rüyalar ile ilgili çokça araştırma yapılıyor. Kimi uzmanlar rüyaların “günün faturası” olduğunu düşünüyor. Yapılan çalışmalar rüyalarımızın genellikle son 24 ila 48 saat arasında yaşadığımız olaylar veya gündemimize giren herhangi bir şeyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Genellikle uykunun REM evresinde görünen rüyalar aynı zamanda stres ve acı gibi hislerin çokça hissedildiği bir evreye denk düşüyor. Bilinçaltımızın fotoğrafını çekmenizi sağlayan rüyalarınız ile barışmayı deneyip, kötü rüyalarınızdan kimi çıkarımlar yapıp yolunuza devam edin.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner