Photo by rawpixel from Pexels

Eğer badem sütünü hiç denemediyseniz çok önemli faydaları olan bu besin kaynağından faydalanmıyorsunuz demektir.

Badem sütünün normal süte nazaran daha tatlı ve damak tadına hoş gelen bir tadı vardır. Günümüzde badem sütünü evde yapabileceğiniz gibi marketlerden de edinebilirsiniz.

Badem sütünün en önemli özelliklerinden biri ilave şeker içermez!

Hazır olan badem sütlerinde kalsiyum ve protein zenginleştirmeleri yapılmış bu da geçmişte tartışılan süt kadar değeri yok algısını geride bırakmaktadır. Neden badem sütü seçmelisiniz, badem sütünün faydaları neler bunlardan bahsedelim.

1- Kilonuzu Korumanızda Yardımcı Olur

Bir kupa badem sütünde 60 kalori vardır. Normal sütte ise bu kalori miktarı 146’dır. Bu da sağlıklı kilo kaybetmenize ve kilonuzu kontrol edebilmenize yardımcı olur.

2- Her Zaman Tüketilmeye Hazır

Photo by Burst from Pexels

Oda sıcaklığında kalmaya uygun olan bu içecek sayesinde kampa gittiğinizde yada iş yerinizde tüketebilmenize olanak sağlıyor.

3- Kalp Sağlığı için Faydalı

Kolesterol ve doymuş yağ bulunmayan badem sütünde, sodyum da çok azdır. Ayrıca sağlıklı yağlardan omega asidi gibi önemli besin değerleri içerir. Ayrıca kalp sorunları yaşamanızın önüne geçer.

4- Kemik Sağlığı için Faydalı

İnek sütünün %30’u kadar kalsiyum bulundursa da badem sütünün %25’inde D vitamini bulunuyor. Bu da Osteoporoz ve arterit ile birlikte bağışıklığınızı da güçlendiriyor. Ayrıca bu iki besinler birlikte çalışarak kemik ve diş sağlığınızı da olumlu ölçüde etkiliyor.

5- Badem Sütü Cilt için Faydalıdır

Photo by rawpixel from Pexels

Badem sütünün %50’sinde E vitamini bulunur. Bu da cildinize iyi gelecek, besleyecek ve sağlıklı tutacak bir vitamindir. Ayrıca sizi güneşin olumsuz etkilerinden de koruyacaktır.

6- Kan Şekerinin Kontrolünde Yardımcıdır

Badem sütünün(katkısız olanları) çok az karbonhidrata sahiptir. Bu da kan şekerinizin yükselmemesine ayrıca gereksiz karbonhidrat almamanızı sağlayacaktır.

7- Kaslarınız için Faydalıdır

Badem sütünün her servisinde 1 gram protein bulunur. Bunun içerisinde bolca b vitamini yer alır. İçerisinde kas sağlığınızı etkileyen demir b-2 vitamini yer alır.

8- Sindiriminizi Sistemine Yardımcıdır

Her servisinde 1 gram fiber bulunan badem sütü sindirim açısından da önemlidir.

9- Laktoz İçermez

Laktoz özellikle alerjisi olan insanlar için çok tehlikelidir ve bu nedenle laktoz olan insanlar inek sütü içemezler. Ancak badem sütü özellikle laktoz istemeyen insanlar için çok uygun bir tüketimdir.

10- Tadı İnek Sütünden Daha İyidir

Tadı inek sütünden çok daha iyi olan badem sütünün bu nedenle içimi de kolaydır. Ayrıca bazı inek sütü olan tariflerde de badem sütünü kullanabilirsiniz.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!