Üzüme benzeyen şekli ve muhteşem görüntüsü ile mürver, eskiden çok fazla tüketiliyordu. Özellikle faydaları öğrenilmeye başlayınca, günümüzde de eski önemini kazanan mürver, tam bir şifa deposudur.

Mürverin meyvesi ve çiçekleri ayrı ayrı birer şifa kaynağıdır. Daha önce denemeyenler için faydalı olacak, mürver hakkındaki bilgileri paylaşmaya başlayalım.

Mürver Nedir?

Yaygın olarak derelerin kenarında yetişen mürverin (sambucus) 30 civarında çeşidi biliniyor. Mürver halk arasında; mindiraç, patlangıç, terleme çayı, sultan otu, melesir ve telli gelin olarak da bilinir.

Mürverin mavi ve siyah renkleri olduğu gibi böğürtlene benzeyen meyvesi olan çeşitleri de bulunuyor. Hanımeligiller ailesinden olan mürverin çiçekleri beyaz açar ve mis kokusu oldukça fazla bir alana yayılır. Ekimi kolay olan mürver bitkisinin, yetiştirilmesi de çok kolaydır, bakım istemez ve kendi kendine bile yetişir. meyveleri hafif tatlı ve mayhoş olan mürverin, tatlısı, suyu, şerbeti, reçeli, çayı ve sosu da yapılarak tüketiliyor. Ayrıca, birçok Avrupa ülkesinde kokteyl olarak da çok tutuluyor. Birçok ünlü şarabın renklendirilmesinde de mürver özü kullanılıyor.

Mürver Nasıl Kullanılıyor?

Mürverin her bölümü ayrı bir şekilde tüketiliyor. Meyvesi şurup ve çay olarak, çiçekleri çay, şerbet ve pastalara süslemelerinde, kabukları kaynatılarak suyu ve yaprakları da lapa yapılıp kullanılıyor.

Mürverin Faydaları Nelerdir?

Mürverin çiçeği, yaprağı, kabuğu ve meyvesinin her birinin birçok faydası bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Mürverin çiçek ve meyvesinden yapılan şuruplar, emziren annelerin sütlerinin artmasında çok önemli bir rol oynuyor.
  2. Özellikle birçok mide rahatsızlığında tedaviye destek olarak kullanılan mürver meyve ve çiçeği, mide ağrılarını da azaltıyor ve birçoğunun da geçmesine yardımcı oluyor.
  3. Kabızlıktan muzdarip olanlar için, mürver ağacı kabuğu kaynatılıp suyu günlük olarak tüketilirse, sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.
  4. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, birçok hastalığa yakalanma riskinin azalmasına yardımcı oluyor.
  5. Mürver, idrar ve balgam söktürücü olarak kullanılabiliyor.
  6. Özellikle ateşli hastalıklarda, terletici özelliğinden dolayı, iyileşmeye destek oluyor.
  7. Zayıflamak isteyenlere de destek olan mürver, kilo kaybı ile yağ yakımına da yardımcı oluyor.
  8. Mürver, ciltte oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine de destek oluyor.

Mürverin Yan Etkileri Var mıdır?

Her bitkinin faydası olduğu gibi çok tüketilirse bazı yan etkileri olabiliyor. Mürver de aşırı tüketilirse ishal ve zehirlenme gibi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle alerjik rahatsızlıkları bulunanların, mürveri tüketmeden önce doktora danışmasını öneririz.

Hoşunuza gidebilir