Evinizde hem paradan hem de temizlik malzemelerinde kullanılan kimyasalların ciddi zararlarında korunmak için doğal temizlik malzemeleri arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Çünkü muhtemelen evinizde olan bu doğal temizleyicilerle harikalar yaratacaksınız.

Mutfak ve Banyonuz için Kullanabileceğiniz Doğal Temizleyiciler

Sirke

Sirke, açık ara en çok yönlü temizlik malzemelerinden biridir. Duştan sabun lekelerini gidermek için kullanabilirsiniz. Tuvaletteki sert su lekelerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Duş başlığınızı sirke dolu bir kova yada poşetle sarıp tüm gece boyunca bırakın ve ışıltılı temizliğin tadını çıkarın. Ayrıca mutfaktaki gresi gidermek için bulaşık sabununa birkaç yemek kaşığı sirke ekleyerek temizlik dozajını arttırabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Sert yüzeyde çok faydalıdır. Tuvalet, çöp kutuları, duş, aynalarınız ve kapıların tokmağını ovalayarak temizleyebilirsiniz. Banyo ve mutfak zeminlerini silmek için güvenli ve etkili bir çözüm için aynı miktarda suyla karıştırıp temizlik yapabilirsiniz. Kullanırken dikkatli olunuz, kullanım uyarılara uyunuz.

Limon

İçindeki asit limonu müthiş bir temizlik malzemesi yapıyor. Limonun suyu tezgah ve kesme tahtaları için müthiş bir temizleyici işi görecektir. Ayrıca sabun lekelerinden kurtulmak için bir limonu ikiye bölüp banyo ve duşunuzu ovalayabilirsiniz. Ve tıraş kreminiz küvetinizde paslı bir halka bıraktıysa limonun yarısıyla ovalayıp lekeyi çıkartabilirsiniz.

Çay

Favori bir içecekten fazlası olan demlenmiş çay, pencereleri, aynaları ve tezgahları temizlemek için kullanılabilir. Banyo yüzeylerine herhangi bir pencere ve yüzey temizleyicisi gibi püskürtün. Eğer soğan ve balık gibi elinize sinen kokulardan kurtulmak istiyorsanız ellerinizi çay yapraklarıyla yıkayabilirsiniz.

Tuz

Küvette mucizevi işler çıkaran limonu hatırlıyor musunuz? Eğer lekeler fazla inatçıysa limonun üzerine biraz tuz ekleyerek küvet, lavabo veya tuvaletinizin yüzeyini ovalayın. Tuz çözeltiniz işe yaradıktan sonra sadece kalıntıları durulayın ve banyonuzu limon tazeliği kokusunda ve temizliğinde görün!

Karbonat

Tezgah, lavabo, klozet, sabun lekesi, duş kapıları, duş başlıkları gibi birçok alanda temizlik için mükemmel bir maddedir. Mutfak ve banyoda hemen hemen her şeyi kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz. Çoğu mutfak ve banyo yüzeyi için kabartma tozu ve su ile karıştıracağınız basit bir macun çok işinize yarayacaktır.

Lavabo açıcı

Doğal bir temizlik malzemesi olmasa da, lavabonuzun tıkanmasını sağlayan ana kaynağı temizlemek için çevre dostu bir yoldur. Eğer evinizde lavabo açıcı yoksa bir tel askıyı gevşetip ucunu kanca gibi bükerek gidebildiği yere gitmesini sağlayıp tıkanmaya sebep olan saç ve benzeri kalıntıları alabilir ve böyle sert kimyasallar kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir