Kirpik kepeklenmesi de saçlardaki kadar inatçı olabilir. Gündelik hayatımızda özellikle saçlarımızda en sık yaşadığımız sorunlardan birisi kepeklerdir. Birçok kişi bu konudan muzdarip iken hemen hemen herkese farklı markalara ait kepenk şampuanları fayda sağlamaktadır.

Bazı kepekler ise maalesef şampuanla geçmeyip tedavi gerektiren bir duruma doğru yönelmektedir. Ancak genel olarak baktığımızda saçtaki kepek sorunu pek ciddi olarak nitelendirilmezken nadir görülen kirpik kepeklenmesi veya diğer adıyla kirpik dibi iltihabı sizin için can sıkıcı hale gelebilecek nadir kirpik türlerinden birisidir.

Genelde çok kişinin aynı ortamda çalışıyor olması nedeniyle ofis ortamlarında ortaya çıkan bu hastalık gözlerimize toz, birtakım kimyasalların birikimi ve bazen de bazı parazitlerin göze yerleşmesi gibi durumlardan kaynaklanmaya başlayabilir. Ayrıca bu durum kirpik diplerinizde göz yaşı kanallarınızın tıkanması ve salgı üretememesine neden olur. Bu da temel olarak göz kuruluğu yaşamanızı sağlar. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız en kısa sürede doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

kirpikte kepeklenme neden olur

Daha sonra iltihaba dönen bu kepeklenme hastalığının başlangıcı kirpik dibinde uzun süreli oluşan kepeklenmeyle birlikte büyür. Bu nedenle eğer kirpik dipleriniz de böyle bir kepeklenme sorunu yaşıyorsanız emin olmak adına bir uzman doktordan kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz.

Bu durum hem devamında iltihaba dönebilen hem de gözyaşı üretimini olumsuz etkileyen faktörlerden birine dönüşebilir. Ayrıca etmenler arasında yaş faktörü, romatolojik bir takım hastalıklar, troid bezindeki fonksiyon sorunları, östrojen – testosteron dengesizliği de yer alır. Ayrıca endokrinolojik hastalıklar, depresyon, tansiyon ve akne ilaçları ile kontak lensler de hem kepeklenmeye hem de iltihaba neden olabilir.

Bazı kozmetik ve kimyasal ürünlerin kullanımında tetikleyebileceği bu kepeklenme durumu genel olarak birtakım ilaç tedavileri ve yanında muhtemelen oluşmuş olan göz kuruluğu ile ilgili bir tedavi sürecini de getirecektir. Bu nedenle eğer bir süredir kirpikleriniz de kepeklenme varsa uzman doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir