Photo by Engin Akyurt from Pexels

Kilo vermenin iki temel taşı vardır. Beslenme ve egzersiz. İki tarafı da iyi götürmedikçe sağlıklı kilo vermeniz mümkün değildir.

Kendinizi aç bırakarak kilo verirseniz, bir süre sonra misliyle geri alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bugün kilo verme sürecinde içeceklerin rolünden bahsettik. Kilo vermeye yardımcı olan içecekler hangileri, etkileri neler bilmek son derece önemlidir. Unutmayın, belirli bir içecek kilo kaybına yol açmaz, ancak bazı içecekler gerekli yaşam tarzı değişikliklerini destekleyebilir.

Yapmanız gereken sağlıklı bir beslenme planı ve egzersiz planına bu içecekleri dahil etmek!

1- Su

Vazgeçilmez yaşam kaynağımız su kilo verme sürecinde en büyük destekçimiz. Ayrıca vereceğiniz kilo miktarı yüksekse sarkmaları engellemek için su içmek çok önemlidir. Yeterince su içtiğinizden emin olun.

2- Çay

Araştırmalar, düzenli olarak yeşil ve siyah çay tüketimi ile kalp hastalıklarına, bazı kanser türlerine ve diyabet riskinin azalmasında çayın faydalı etkileri görülmüş. Yeşil çayın insanların kilo vermelerini destekliyor. İçerdiği bileşenler yağ yakımı konusunda son derece destekleyici.

3- Zencefil İçeren İçecekler

İnsanlar yüzlerce yıldır sindirim sağlığı için zencefilden faydalandılar. Zencefil, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, bu sebeple çok faydalıdır. Burada önerimiz pratik zencefilli tariflerdir. Hazır ürünlerde şeker bulunabiliyor. Zencefil tokluk hissi verir.

4- Karbonatlı Su

Gazlı meşrubatlar yerine karbonatlı su iyi bir tercih olabilir. Mide ve böbrekler içinde çok faydalıdır. Karbonatlı su tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Kilo Verme Sürecinde Uzak Durmanız Gereken İçecekler

Kilo vermek isteyen herkes aşağıdaki içecek türlerinden kaçınmalıdır.

1- Şekerli Alkolsüz İçecekler

Kalori kaynağı olan bu içeceklerin besin değeri düşüktür. Kilo vermenize yardımcı olmaz, aksine almanıza yardımcı olabilir.

2- Meyve Suları ve Smoothie

Meyve suları besinsel olarak az da olsa yararları vardır. Bununla birlikte, içindeki şeker doğal olarak elde edilmiş olsa dahi, meyve suları diyete çok fazla kalori ekleyecek kadar şeker içerir. Ayrıca ülkemizde boya vs. kullanıldığından uzak durulmalıdır.

3- Hazır Kahveler

Hazır kahveler şeker içerir. Kadın erkek farketmez günlük almanız gerekenden fazla şeker içerdiğinden kilo verme sürecinde hazır kahvelerden uzak durmalısınız.

4- Alkol

Alkol başlı başına yüksek kalori içerir. Ek olarak yanında meyve suyu benzeri içeceklerle beraber aldığınızda bu miktar katlanır.

Alkol daha çok acıktırır. Ayrıca sağlık açısından son derece zararlıdır.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!