Uluslararası marketlerin satışlarında ilk sıralarda yer alan kahvenin keşfinin de çay gibi tesadüfî olduğuna dair birden fazla efsane bulunmaktadır.

Kahve Nedir? Nereden Gelir?

Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içeceğidir. Etiyopya’da keşfedilen ilk kahve bitkisinden türemiş olan Coffea Arabica ağacı, bir yılda yaklaşık 5 kg meyve verir ve bu meyvelerden 1 kg kahve çekirdeği elde edilmektedir. Arabica çekirdeklerinden üretilen kahve, bir diğer kahve türü olan Robusta’ya göre daha az kafein içermektedir. Ayrıca daha lezzetli ve tatlı bir aromaya sahiptir. Arabica kahvesi dünya kahve üretiminin %70’ini oluşturmaktadır. Ancak hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olmadığından yetiştirilmesi daha zor ve pahalıdır. Arabica türünün asit oranı Robusta’ya göre daha azdır. Bu yüzden damak tadı için en çok bu türü tercih edilmektedir. Robusta çekirdeklerinden üretilen kahve, Arabica’ya göre yaklaşık iki kat daha fazla kafein içermektedir. Odunsu lezzeti nedeniyle kaliteli kahve üreticilerinin tercih etmediği bir türdür. Ancak ucuz olmasından dolayı bazı üreticiler tarafından kahve harmanlarına katılmaktadır. Robusta kahvesi dünya kahve üretiminin yaklaşık %30’unu oluşturmaktadır.

Farklı kahve çekirdekleri

Dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan kahve Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1517’te, İstanbul’a getirilmiştir. Buradan da Avrupa’ya yayılmıştır. 1727 yılında Brezilya’dan kahve ithal edilmeye başlanmıştır. Anadolu’da kahve ekimi ile ilgili çalışmalar yapılmış fakat başarılı olunamamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Tekel kapsamına alınmıştır. Ülkemizde 2004’ten beri sadece Mersin ve Anamur’da 16 hektarlık bir alanda kahve tarımı yapılmaktadır. Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Etiyopya, Guatemala, Haiti, Hindistan, Endonezya, Jamaika, Kenya, Meksika, Peru, Tanzanya, Venezuela, Yemen ve ülkemizde de yetişen kahvenin ana pazarı %30 oranıyla Brezilya’dır.

Türk Kahvesinin Farkı

Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. Brezilya ve Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür.

Yazar arada gezer tozar. İçerik üreticisi.
Hoşunuza gidebilir