Her gece yeterince uyumak sağlığınız için hayati önem taşır, ancak kaliteli uykuyu kesintiye uğratabilecek birkaç faktör vardır.

Uyku döngünüzü, yediğiniz yemekler, ne zaman yediğiniz, kullandıysanız alkol veya içtiğiniz sigara, yattığınız ortam, yattığınız yatağın rahatlığı, odanın sıcaklığı gibi birçok maddesi bulunur. Tüm bu koşullar uyku döngünüzü etkileyebilir. Ancak gündüz ve yatmadan önce yediğiniz yiyecekler, daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Bazıları için uykusuzluk veya uyku apnesi gibi uyku bozuklukları, her gece kaliteli uyku çekme şansını engelleyebilir. Dengeli bir diyet muhtemelen bu sorunları çözmeyecek olsa da, bu koşullara sahip olan veya olmayan bir kişinin biraz daha sağlıklı uyumasına yardımcı olabilir.

1. Hindi gibi yüksek proteinli, az yağlı yiyecekler

Daha yüksek proteinli diyetler, düşük proteinli diyetlere kıyasla daha iyi uyku sağlıyor. Sınırlandırmak için temel olarak yağsız protein kaynaklarını seçin.

Uygun ve sağlıklı hindi tariflerinden herhangi biri ile haftalık akşam yemeklerinize daha fazla hindi eklemeyi deneyin. Sadece üç onsu 26 gram doyurucu protein sağlar ve doymuş yağ içermez. Hindi ayrıca vücudun niasin oluşturmak için kullandığı temel bir amino asit olan L-triptofan veya daha sonra her ikisi de uyku ile ilişkili olan kimyasal serotonin ve melatonin hormonunun üretilmesine yardımcı olan B3 vitamini içerir.

Protein içeriği yüksek olan ve ayrıca L-triptofan içeren yiyecekler arasında hindi, tavuk, peynir, balık, yoğurt ve yumurta bulunur.

Hoşunuza gidebilir