Photo by freestocks from Pexels

Bizce insanın sevdiği bölümü okuması ve sevdiği işi yapması yaşam boyu mutlu olması için çok önemli etkenler. Ancak özellikle ülkemizde maalesef bu iki durumu da gerçekleştirmek bir lüks.

Bazen başarılı olmak bile yetmiyor… Neyse konumuz acı gerçekleri uzun uzun anlatmak değil. Mutsuz olmak kötü bir durum yoğunluğuna göre insanı hayattan zevk aldırmayacak noktaya da getirebilir. Ama her zaman durum böyle de olmayabilir. Başka şeylerle bazı sorunların üstü en azından çözülene dek kapatılabilir.

Yaşam Standartlarınızı Değiştirecek Keskin Hamlelere Dikkat

Hangi seviyede çalışırsanız çalışın bir kere sevdiğiniz işi yapma imkanı kesin olarak yaratmadan işten ayrılmak şu zamanda büyük bir hata olacaktır. Belli bir birikmişiniz olsa dahi ekonomik şartlar birikiminizi kısa sürede eritecektir.

Eğer asgari ücret ve açlık sınırı altında çalışıyorsanız sizin için durum biraz sancılı. Mutluluğu iş dışında başka yerlerde mi arasanız? İşin trajikomik tarafı bu tabi, yapmanız gereken yeteneklerinizi ya da mezuniyet durumunuzu geliştirerek bir adım daha yükseğe çıkmak olabilir.

Sorun Tespiti ve Harekete Geçme

İşinizde mi mutsuzsunuz yoksa çalıştığınız iş yerinde mi? Bulunduğunuz lokasyonu değiştirme ve başka bir yere transfer durumu söz konusu olabilir mi bu ihtimalleri değerlendirmek gerekir. Hem işsiz kalmamak hem de yeni bir başlangıç için. Tabi böyle bir imkan olmayan yerlerde ise soruna göre ne yapmak gerekir iyi düşünmeniz gerekebilir. Başka bir departmana geçmek ya da çalışma grubunu değiştirmek söz konusu olabilir. Tabi çoğul ihtimallerden kısıtlı imkanlarla bahsediyoruz.

Müdahale Edilemez ve Sürdürülemez Durum

Yani durum kötü, siz kötüsünüz ki artık psikolojinizi etkileyeme başladı yapacak bir şey yok hiçbir şey sağlığınızdan önemli değil. Yeni bir iş arama süreci başlatamayacak kadar dolusunuz ve nefes aldığınızı hissetmeniz gerekiyor. Şimdi bu durumda işte geçim derdi ortaya çıkıyor. Eğer idare edebilecek bir durumunuz varsa çok şanslısınız kendinizi toparlayabilirsiniz. Ama sorumluluklarınız ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişi ya da kişiler varsa es vermek pek iyi bir fikir değil bu sefer evdeki huzur kaçar. Dolayısıyla yeni bir iş ortamı yaratmadan ayrılmak iyi fikir değil.

Yeni başlangıçlar üzerine kurulabilecek ihtimalleri unutmamanız gerçeklerle anlatmaya çalıştık. Her ne karar verecekseniz verin ama tek taraflı olmamalı ve ülkenin şuan ki durumu ve şartlarını unutmamalısınız. Her şey gönlünüzce olsun.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir