Photo by Vera Arsic from Pexels

Bir kişinin akıllı telefonda günde neredeyse dört saat harcadığını göz önünde bulundurursak hayatımızda büyük bir role sahip olduğunu kabul etmek gerekir.

Ayrıca hayatımızın her alanında telefonumuzun etkisinin olması bir sürpriz değil ki buna ilişkilerimiz de dahil. Biz de sizler için ilişkilerinize zarar verebilecek bazı telefon alışkanlıklarını gün yüzüne çıkarıyoruz.

1- Partnerinize neye güldüğünüzü göstermemek

Partnerinizi telefonunda eğlenirken görmek insanı garip ve acınası hissettirebilir. Ayrıca partneriniz telefonunuza güldüğünüz ve bunu paylaşmadığınız için kıskanç ve güvensiz hissetmeye başlayabilir.

Ancak bu durumu lehinize çevirmeniz çok kolay. Partnerinize neye güldüğünüzü mutlaka paylaşın. Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre beraber gülen çiftler daha uzun süre birlikte oluyorlar. Yani cahil olmayın ve sevdiklerinize beğendiğiniz şeyleri  gösterin.

2- Telefonu elinden düşürmemek

Photo by Mikoto from Pexels

Odadan gideceksiniz, ancak nedensizce telefonunuzu da yanınızda götürüyorsunuz, sanki telefon elinize yapışmış gibi. Bu alışkanlığın birkaç sonucu vardır. İlki ise partnerinizin sizin bir şeyler sakladığını düşünmesidir. Bu da güven eksikliği, kıskançlık ve ilişkinizde ikiniz arasında gerginliğin artmasına neden olur.

İkinci nedeni ise telefon hep elinizde sizle olursa her bildirime cevap vermeye başlayıp gerçek dünyanız ve fiziksel olarak sizi bekleyen partnerinizi unutmaya başlarsınız. Onunla vakit geçirmek yerine dağılmış bir şekilde telefonunuzda Facebook, Instagram ve Twitter’ı kontrol etmeyin.

3- Phubbing (Her fırsatta telefona bakmak)

Kişinin karşısındakini neredeyse görmezden gelip telefonuyla ilgilenmesine ve bunu bırakamamasına günümüzde phubbing adı veriliyor. Eskiden bu durum büyük kabalık olarak görülürken maalesef günümüzde çok yaygın bir alışkanlık haline geldi. İnsanlar ise bu konuyu önemsemeyi bıraktı.

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre içerisinde phubbing etkisinin olduğu ilişkilerin %46.3’ünde partnerinin kendilerini görmezden geldiğini %22.6’sının ise bu durumun ilişkilerinde sorun yaşattığını kabul ettiklerini belirtmiştir.

4- Aceleyle bütün bildirimlerinizi kontrol etmeyin

Photo by Luis Quintero from Pexels

Günümüzde İnternet sayesinde cihazlarınıza gelecek bildirimin haddi hesabı ve bir sınırı yok. Siz de devamlı kontrol etmezseniz önemli bir şeyi kaçıracağınızı düşünebilirsiniz. Ancak bunun yerine bildirimlerinizi önem sırasına göre sıralama ve hepsini kontrol etmek yerine belirli aralıklarla kontrol etmeyi ve gereksiz bildirimleri sessize almayı düşünün. Tüm bildirimlere ve dikkatinizi dağıtacak bilgilere fazla vaktinizi ayırmak yerine sevdiklerinizle daha çok vakit geçirebilirsiniz.

5- İşle ilgili maillere iş saati dışında cevap vermeyin

Muhtemelen eşiniz de sizde meşgul ve oldukça dinamik bir hayata sahipsiniz. Bazı insanların kariyerleri diğerlerinden daha zor olabilir. İşle ilgili maillerinizi cevaplamak belki size normal gelebilir ancak partneriniz aynı şekilde düşünmüyor olabilir.

İşiniz acil olsa bile sizin ilgi göstermeniz gereken sevdiklerinizin de olduğunu unutmayın. Bu yüzden mümkünse sabaha yada pazartesi gününe kadar işle ilgili maillere cevap vermek için bekleyin. Hafta sonlarını ve akşamlarını aileniz ve sevdiklerinizle vakit geçirmeyi odaklayın.

6- Akşam yemeğinde telefonunuzu kontrol etmeyin

Modern dünyada hep bir acele içindeyiz ve bu nedenle akşam yemekleri kaliteli zaman geçirebilmek için büyük bir fırsat. Bu nedenle telefonunuzun bu kaliteli zamanın güzel harcanmasına mani olmadığına emin olun. İletişim eksikliğinden ve beraber vakit geçirilmediğinden aynı çatı içindeki insanların birbirlerine nasıl yabancı olduklarını artık günümüzde sıklıkla görebiliyoruz.

7- Sevecen olmak için emoji kullanmayın

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle, hassassiyet, değer vermek, sevgi ve destek göstermek gibi duyguları unutuyoruz. Bir fotoğraf göndermek yerine öpücüklü emojiler göndermek bize artık daha kolay geliyor.

Ancak uzmanlara göre insanlar cihazlarıyla duygusal bağ kurabiliyorlar ve bu durum sağlıksız ve ilişkilerinde sorunlar yaşamalarına neden olabilecek hale gelebiliyor. Eğer sağlıklı bir ilişki istiyorsanız sarılmak, öpüşmek, dokunmak gibi duygusal bağ kurmanızı sağlayacak ve dijital iletişimin yerini alamayacağı bu duygu betimlemelerini de kullanın.