Ananas vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin ve bir çok faydası olan bir meyvedir.

Orta Amerika’dan dünyaya yayılan bu meyve içerdiği enzimler, mineraller ve bromelain sayesinde tedavi edici özellikleri nedeniyle geçmişten beri tüketilmektedir. Kansere, hipertansiyona ve yaşlanmaya karşı birebirdir.

Cilde iyi gelir ve kilo vermeye yardımcı olur. Bunlar faydaların sadece bir kaç tanesi. Neden her gün ananas yemeniz gerektiğini 10 madde ile özetlemek istedik.

Her Gün Ananas Yemek İçin 10 Neden

Mükemmel bir manganez kaynağıdır

Manganez, bazı enzimlerden enerji üretebilmek için gerekli olan önemli bir mineraldir. Büyük miktarda B1 vitamini içerir böylelikle enzimler bu enerjiyi üretebilir. Ayrıca demir, potasyum ve kükürt kaynağıdır, bunlar da seks hormonlarını çalıştırır.

Ananas manganez kaynağıdır

Kalp hastalığıyla, diyabetle ve aterosklerozle savaşır

C vitamini içeren ananas tüm vücudu serbest radikallerden korur. Serbest radikaller sağlıklı hücrelere saldırır. Serbest radikallerin vücutta birikmesi kalp hastalığı, diyabet ve ateroskleroz gibi hastalıklara neden olabilir.

Tiroid ve sinir sistemini korumak için mükemmeldir

C vitamini, iyot, fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olması sebebiyle tiroid problemlerini ve sinir hücrelerini iyileştirmeye yarar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ananas’ta bulunan ve bromelain adı verilen enzim doğal bir pıhtı önleyicidir. Ayrıca akyuvarlar üzerinde iyi etkileri olduğu da kanıtlanmıştır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cildi güzelleştirir

Daha önce de belirttiğimiz gibi ananas da bulunan enzimler serbest radikalleri önler ve bu da yüzdeki çizgilerin ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu enzimler cildi daha esnek yapar, böylece cilt daha nemli kalır ve hasar gören veya ölü hücreleri de daha kolay atarak parlak ve temiz bir görünüm elde edilir.

Ananas cilde iyi gelir

Kabızlığa ve Rahatsız Bağırsak Sendromuna (IBS) iyi gelir

Bromelain, sindirim enzimlerine benzer. Proteinleri sindirme gücüne sahiptir. Bu özelliği ile mide yanması, bağırsaklarda gaz, ağırlık hissi, kabızlık gibi bir çok rahatsızlık verici durumun önüne geçer.

Ananas sindirim sistemini temizleme görevi de görür. Bağırsaklarda oluşan ve ağrıya da ishale neden olan bakterilerin oluşumunu engeller.

Dişleri sağlıklı tutar ve plak oluşumunu önler

Yine içerdiği yüksek miktarda C vitamini sayesinde bir çok diş eti hastalığını ve plak oluşumunu engeller.

Gözlerin sağlıklı olmasını sağlar

Antioksidan kaynağı olarak gözleri yaşlılık nedeniyle oluşabilecek sorunlardan korur.

Kilo vermeyi hızlandırır

Ananas yemek tatlı yeme isteğini azaltır. Doğal şeker içerdiği için daha az kalori almış olursunuz. Böylece tatlı isteğini bastırırken kilo da almamış olursunuz. Beslenmenize ananas katmanız sizi hem tok tutar hem de bir gram yağ bile almadan sağlıklı beslenirsiniz.

Hipertansiyon riskini azaltır

Hipertansiyonla savaşmak için bolca potasyum ve az miktarda soydum almalısınız. Ananas bu sorun için mükemmel bir seçimdir çünkü 225 gr ananasta yaklaşık olarak 1 mg sodyum ve 195 mg potasyum bulunur.