Bu pıhtılar ciğerde ya da kalbimizde oluşursa can sıkıcı sonuçları olabilir.

Günümüzde zamanın çoğu oturmakla geçiyor. Televizyon karşısında olsun bilgisayar karşısında olsun aynı poziyonda uzun süre kalabiliyoruz.

Bu durum hayati tehlikesi olan kan pıhtılaşması durumuna davetiye çıkarıyor. Ek olarak nasıl bir hayat yaşadığımız da önemli nasıl beslendiğimiz ne kadar hareket ettiğimiz de bu durumu etkiliyor.

Hayatınızı Kurtarabilecek Kan Pıhtılarını Önlemenin 8 Yolu

1- Kıyafetleriniz Sıkı Olmasın

Vücutta sağlıklı kan dolaşımının sağlanması için dar kıyafetlerden uzak durun. Kan pıhtıları bacaklarda da görülebilir bu sebepler dar kot pantolonlar iyi bir tercih değil.

2- Epsom Tuzundan Faydalanın

Epsom tuzu güçlü faydalarıyla es geçmemeniz gerekenlerden. Epsom tuzu vücutta sağlıklı kan dolaşımını destekler. Epsom tuzu banyosu denemediyseniz mutlaka denemelisiniz.

3- Spor Her Zaman Hayatınızda Olsun

Photo by Oleg Magni from Pexels

Kanın pıhtılaşmasını engellemek için hareketli bir yaşama sahip olmak önemli. Ayrıca uzun süre oturmaktan kaçının. Eğer yapabiliyorsanız HIIT antrenmanları (tempolu koşu, plank, squat vb.) yapın bu egzersizler sayesinde sadece formda kalmaz ayrıca sağlıklı kan akışını da desteklersiniz.

4- Uzun Yolculuklarda Ara Verin

Eğer uzun süre araba kullanıyorsanız bir noktada kenara çekmek iyi bir fikir olabilir. Düzenli mola verin ve açma germe hareketleri yapın. Biraz nefes alın sonra devam edersiniz.

5- Doğanın Size Sunduklarından Faydalanın

Photo by Marta Branco from Pexels

Sarımsak, zerdeçal beslenmenizde yer almalı. Bu besinler kan sulandırıcı özellikleri vardır ve kan pıhtılaşması riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca bu besinlerin birçok faydası vardır.

6- Ayak Bileklerinizi Esnetin

Bacaklarımızı unutmayalım tüm yükü onlar çekin. Zaman zaman ayak bileklerinizi esnetin, bükün ve ayak parmaklarınızı kıpırdatın, bunlar dolaşıma faydalıdır.

7- Kompresyon Çorapları Kullanın

Eğer bacaklarda şişme varsa ve ciddi bir şekilde kan dolaşımı sorunu yaşıyorsanız kompresyon çorapları size uygun olabilir. Kullanmaya başlayınca kan dolaşımını arttıklarını göreceksiniz. Tabi bu noktada bir doktor tavsiyesi iyi fikir olabilir. Oda önerecektir.

8- Bacaklarınızı Kalbin Üzerinde Tutun

Bunu bir egzersiz gibi düşünün yatağa uzanın ve bacakları duvara dayayıp yukarı kaldırın. Kalbinizin üstünde olsun. Uzun süre oturduktan sonra sırtüstü uzanıp bacakları kaldırmak dolaşıma faydalı olacaktır.

Hoşunuza gidebilir