Doğal aromalı karışımların kokusunu seviyorsanız bunu spreye dönüştürüp neden kullanmayasınız ki? Ayrıca bu şekilde bir karışım yapmak sadece elinizi dezenfekte etmekle kalmayacak güzel kokusu ile hoşunuza da gidecektir.

Burada kendi aromanızı seçip doğru ve doğal temizlik malzemeleriyle temizlik spreyinizi yapabiliriz.

Evde Yapabileceğiniz 4 Temizleme Spreyi

Şimdi size 4 farklı temizlik spreyi tarifi vereceğiz.

Evde Kendi Oda Spreyinizi Yapın!

Küçük bir cam sprey şişesi seçin. şişeniz en azından 120 ml sıvıyı alabilecek boyutta olmalıdır. Doldurmayı kolaylaştırmak için şişenize küçük bir huni yerleştirebilirsiniz.

Şişeye 1 yemek kaşığı cadı fındığı yağı veya sürtme alkol olarak geçen izopropil alkol ekleyin. Burada hangisini seçeceğiniz size kalmış ancak cilde zarar verebileceğinden alkol yerine çok faydalı olan cadı fındığı yağını kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanacağımız diğer yağların seyrelmesini ve su ile karıştırılmasını kolaylaştırmış olacağız.

Favori esans yağını seçin ve 15-20 damla karışıma ekleyin. Sadece bir uçucu yağ ve bir diğer türden yağ kullanabilirsiniz. Bunlar mino, portakal, greyfurt gibi popüler seçimler olabilir ancak istediğiniz özel bir narenciye varsa onu da deneyebilirsiniz.

Klasik bir oda spreyi için bergamot, limon ve portakal karışımını deneyebilirsiniz. Ayrıca bu spreyi mobilyalarınız da bir tür kedi caydırıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bu karışım için limon ve okaliptüs favori seçiminiz olacaktır.

Kullandığımız esans, yağ ve alkolleri karıştırmamız gerekiyor. Sprey şişesini kapatın ve açıklığı baş parmağınızla tutun. Ardından yavaşça karıştırın. Bu şekilde oluşacak baz suyla karışmaya daha yatkın bir hale gelmiş olacaktır.

Ardından 104 ml saf su ekleyin. Saf su yoksa filtrelenmiş su da kullanabilirsiniz. Ancak saf su kullanmanız spreyin daha uzun ömür olmasını sağlayacaktır. Şişenin kapağını kapatın ve her şeyin birbirine karışması için güzelce sallayıp karıştırın. Sprey artık kullanıma hazır!

Her kullanımdan önce şişeyi güzelce çalkalamanız gerektiğini unutmayın. Bu sprey odanızı, yatak ve çarşaflarınızda kullanabileceğiniz özel bir karışımdır.

Evde Kendi Vücut Spreyinizi Yapın!

Bir cam sprey şişesine 1 yemek kaşığı cadı fındığı ile doldurun. Cadı fındığı koruyucu görevi görecektir. Ayrıca uçucu esansların seyretilmesine yardımcı olacak ve su ile karışmasını kolaylaştıracaktır.

Sprey şişesinin en az 60 ml aldığına emin olun. Doldurmayı kolaylaştırmak için bir huni kullanabilirsiniz.

Uygun gördüğünüz yaklaşık 15-20 damla esanstan ekleyin. Sadece bir esans veya birden fazla esansın karışımını kullanabilirsiniz. Örneğin klasik bir koku istiyorsanız, 10 damla greyfurt yağı, 4 damla misket limonu yağı  ve 4 damla limon yağını karıştırabilirsiniz.

Başlangıç için bazı önerilerimiz ise:

  • Tatlı bir karışım için 1/8 çay kaşığı saf vanilya özü ve 10 damla yabani portakal esansı yağını deneyin.
  • Enerji verici bir karışım için greyfurt ve lavanta esansiyel yağlarını kombine edebilirsiniz.
  • Sonbahar tadında bir koku için bir miktar tatlı portakal esansı yağı ile başlayın ardından birkaç damla tarçın yaprağının yağından ekleyin.
  • Serinletici bir koku için bir miktar limon yağı ile başlayın, ardından bir kaç damla lavanta ve sandal ağacı esans yağı ekleyin.

İki malzemeyi yavaşça birlikte karıştırın. 2 yemek kaşığı saf su ekleyin. Saf su yoksa filtrelenmiş su veya şişelenmiş su ekleyebilirsiniz. Ancak spreyi etkileyebilecek mineraller içerdiğinden musluk suyu kullanmaktan kaçının.

Ayrıca daha net bir narenciye bir kokusu için portakal çiçeği suyu kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunun portakal suyu ile aynı şey olmadığını aklınızdan çıkartmayın.

Kullanmadan önce spreyi çalkalayın. Sprey şişesini sıkıca kapatın ve ardından sallayın. Tıpkı başak bir vücut spreyi gibi kullanabilirsiniz ancak güneşe maruz kalacağınız durumlarda sizi güneş ışığına daha duyarlı hale getirir ve bu da güneş yanığı olasılığını arttırabilir. Bunu asla unutmayın.

Her kullanımdan önce şişeyi çalkalamayı ihmal etmeyin.

Evde Kendi Temizlik Spreyinizi Yapın!

İstediğiniz narenciyeyi önce yıkayın ardından soyun. Önce ılık daha sonra sabunlu suyla temizleyin ve son olarak kurulayın. Güzelce soyun ve meyvenin ipleri olmadığından emin olmak için elinizle soyun. Herhangi bir parçası olması küflenmeye neden olabilir.

Kullanabileceğiniz meyveler ise limon, misket limonu, greyfurt veya portakal olabilir. İsterseniz yalnızca kabuklarını da kullanabilirsiniz. Bir cam kavanozu dolduracak kadar kabuğa ihtiyacınız olacak.

Topladığınız narenciye kabuklarını bir cam kavanoza doldurun. Kaç tane kabuk olduğu kavanozun büyüklüğüne göre değişebilir. Daha büyük kavanoz daha çok kabuk gerektirir. Kavanozu da sonuna kadar doldurduğunuza emin olun. Mümkünse, koni şeklinde bir kavanoz kullanın. Bu sayede üstte yüzen ve küflenmeye neden olan küçük parça olma ihtimalini azaltacaktır.

Kullandığınız kavanoz cam olmalıdır, narenciye kabuklarından salınan yağlar plastik bir kavanozu parçalayabilir.

İsterseniz bazı otlar ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak zorunda değilsiniz ancak spreyin daha ilginç bir kokuya sahip olmasını sağlayabilir. Birazdan size bu konuda bazı öneriler sunacağız.

  • Portakal kabuğu kullandıysanız sonbahar benzeri bir koku için biraz tarçın, bütün karanfil ve badem özü ekleyin.
  • Taze ama tatlı bir koku için limon kabuklarına biberiye dal ve vanilya özü ekleyin.
  • Misket limonu kabuğu kullandıysanız lezzetli bir koku için kekik ekleyin.
  • Daha ferahlatıcı olması için greyfurt kabuklarına nane yaprağı ekleyin.

Kabukları beyaz sirke ile örtün. Narenciye kabukları tamamen batıncaya kadar sirkeyi kavanoza dökün. Sirke üzerinde yüzen  küçük parçalar görürseniz üstünü kapamak için büyük bir kabuk yerleştirin.

Kavanozu 2 hafta boyunca karanlık serin bir yerde bekletin. Kabukların battığına ve küf oluşmadığına emin olmak için birkaç günde bir kavanozu kontrol edin. Sirke seviyesi düştüyse kavanozu açın ve daha fazla sirke ekleyin. Herhangi bir küf görürseniz etkilenen tüm kabuk ve parçaları hemen atmanız gerekir.

2 hafta bekledikten sonra sıvıyı süzün. Başka bir kavanozun üzerine süzgeç koyun ardından sıvıyı içine dökün. Süzgeçte sıkışmış olan tüm kabukları atın. Sıvı hala normal olarak kalıcı bir sirke kokusuna sahip olabilir.

Sıvıyı saf su ekleyerek seyreltin. Ne kadar su kullandığınız ise size bağlıdır. Ancak en iyi sonuçlar için eşit miktarda süzülmüş narenciye ve saf su kullanmayı planlayın.

Son olarak sıvıyı cam sprey şişesine aktarın. Bir cam sprey şişesine huni koyarak sıvıyı spreye doldurun. Huni yardımıyla kolayca doldurabilirsiniz. Plastik bir şişe kullanmaktan kaçının. Plastik şişeler yağın kolay bozulmasına neden olacaktır.

Mutfak dolapları, ocaklar ve mikrodalga fırınlarınızı temizlemek için bu spreyi kullanın. Spreyi önce sallayın ve çalkalayın ardından temizlenecek yüzeye püskürtün. Spreyi bir sünger veya kağıt havlu ile silin. Bu sprey mermer, granit ve diğer taş yüzeylerde oyma ve dağlama yapabilir.

Kendi Böcek Spreyinizi Yapın!

Yaklaşık 88 milillitre bir cam sprey şişesine 45 mililitre kadar saf su dökün. Saf su bulamazsanız bunun yerine şişelenmiş yad afiltre suyu kullanabilirsiniz. Yada kaynatıp daha sonra soğuttuğunuz suyu da kullanabilirsiniz. Eğer 88ml bir şişe bulamazsanız daha büyük bir şişe kullanabilirsiniz.

2 yemek kaşığı (30ml) cadı fındığı ekleyin. Bu tabana çökecek ve koruyucu işlevi görecektir. Cadı fındığı doğal büzücü görevi de görür.

1 çay kaşığı sıvı Aloe Vera ekleyin. Bu spreye yatıştırıcı soğutma etkisi verecektir. Herhangi bir şekilde sıvı Aloe Vera bulamazsanız bunun yerine Aloe Veradan su elde etmeye deneyebilirsiniz. Sadece posayı süzdüğünüze emin olun. Ayrıca 1/2 çay kaşığı Aloe Vera jeli de ekleyebilirsiniz.

1 çay kaşığı limon otu esans yağı ekleyin. Bu böcekleri uzak tutmanın gizli formülüdür. Cilt için güveli olmadığından lamba yağı veya meşale yağı değil saf uçucu yağ kullandığınıza emin olun.

Limon ve greyfurt esans yağı ile biraz koku ekleyin. Her birinden 1/2 çay kaşığı ekleyin. Bununla birlikte greyfurt hayranı değilseniz daha fazla limon esansiyel yağı kullanabilirsiniz. Okaliptüs veya çay ağacı esans yağı da güzel seçimlerdir. Limon ile iyi eşleşirler ve böcekleri kovma konusunda etkilidirler.

  • Limon özü kullanmayın, aynı şey değil.

Şişeyi kapatın ve malzemeleri karıştırmak için çalkalayın. Narenciye böcek spreyiniz artık kullanıma hazır! Sivrisinekleri uzak tutmak için kollarınıza, bacaklarınıza, ve giysilerinize püskürtebilirsiniz. Sadece yüz ve gözünüze püskürtmekten kaçının. Spreyi kullanmadan önce her seferinde çalkalayın. Aloe Vera suyu kullanıyorsanız spreyin daha çabuk bozulabileceğini unutmayın.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!