Duvara sıçramış yağ lekeleri korkutucu bir sorun olabilir. Kötü bir görüntü ortaya çıkar ve doğru zamanda müdahale edilmezse sonra daha zor çıkar.

Yemek yaparken yağ lekeleri en sık rastlanılan sorunlardan biridir.  Yüzey ne kadar gözenekli olursa, yağın çıkarılması da o kadar zor olur. Yapışkanlık gittikten sonra bile yüzeye boya ile müdahale edilse dahi renk değişimi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvara bulaşmış yağ lekelerinden kurtulmak için doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz.

Beyaz sirke

Beyaz sirke temizlikte harikalar yaratır. Sprey püskürtme yoluyla uygulayın bunun için sprey ağızlı bir şişeye ihtiyacınız var. Spreyle sıkın ve biraz bekleyin sonra temiz bir bezle silin. Birkaç kez tekrarlayın bu işlemi. Eğer yağ lekesi fazla ve geniş bir alana yayılmışsa birden fazla bez kullanın.

Karbonat

Bir bardak ılık su ile üç yemek kaşığı karbonat ile bir karışım yapın. Bu karışımı yağ lekesinin üzerine uygulayın yağ lekesi gözükmesin. Sonra bölgeyi ovalayarak güzelce temizleyin.

Elma Sirkesi ve Karbonat

Sıcak su ile elma sirkesi ve karbonatı karıştırıp lekeye uygulayın. Eğer leke güçlüyse bu karışımı yapabilirsiniz. Eğer leke tazeyse sadece elma sirkesi ile dahi sonuç alabilirsiniz. Sonra nemli bir bezle durulayın.

Duvarlara İşlemiş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu durumda aslında yağ lekesini çıkarma yerine bir zımpara ya da kazıcı bir şeyle mevcut bölgeyi kazıyıp beyaz alçı yapıp boya atmak daha iyi sonuç verir.

Yeni taşındığınız bir yerde örneğin böyle bir şeyle karşılaştınız en doğru çözüm bulacaktır. Doğal çözümler sonuç vermeyen lekeler için fiziksel çözümleri denemek uygun olacaktır.

Aseton Yağ Lekesini Çıkarır mı?

Çıkarabilir ama boyayı da kaldırabilir. Siz yine de önce yukarıdaki yöntemleri deneyin. Aseton pamukla uygulansa da boyayı kaldırma ihtimali vardır.

Yağ Çözücü

Yağ çözücüler iş görür ama duvarda her zaman işe yaramazlar. Daha çok ocak ve benzeri yüzeyler için etkilidir. Taze lekelerde yağ çözücü kullanabilirsiniz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir