Toplumun modaya düşkünlüğü hiçbir zaman azalmasa da, kapsül gardırop hareketi hızla yayılmaya devam ediyor.

“Kapsül gardırop” sürekli 10-15 temel kıyafetin olmasına ve giyilmesine dayalı bir hareket. İşin ilginç yanı ise ünlülerden, politikacılara herkesin bu akıma ilgi göstermeye başlaması.

Bu akımın neden bu kadar dikkat çektiğini 8 maddede anlatmaya çalıştık. Konu ilk bakışta kıyafetlerle ilgili görünse de aslında daha derinlere gidiyor.

1. Karar verilmesi gereken konular azalır.

Her gün bir çok önemli karar vermesi gereken insanlar için, sadece bir karar verme işleminin bile ortadan kalkması – sabah ne giyeceğine karar vermek – bile onlara günün geri kalanı için zihinsel boşluk sağlıyor ve verimliliklerini arttırıyor.

Daha az önemli bir karar verme sürecini ortadan kaldırmak, daha önemli konular için karar vermeye yardımcı olur.

2. Daha az zaman boşa harcanır.

Parayla satın aldığımız şeylerin aslında üzerimizde nasıl bir yük yarattığını onlardan kurtulana kadar anlamayız. Gardırobunuzu küçültmek sabahları hazırlanmanızı kolaylaştırır ve hızlandırır. En önemlisi ise size zamandan ve paradan kazandırır.

3. Stres azalır.

Her gün aynı şeyleri giymek karar verme yorgunluğunu azaltır, hazırlanma sürenizi kısaltır ama aynı zamanda stresinizi azaltır. Sabah kafa yormadan giydiğiniz kıyafet, gün içinde “acaba çok mu resmi, acaba çok mu dikkat çekici, acaba çok mu kısa” gibi sorularla aklınızı kurcalamaz. Artık sizin imzanız haline gelen kıyafetlerinizle bu sorulardan kurtulmuş olursunuz.

4. Daha az enerji harcanır.

Geniş gardıroplar sadece karar vermeyi güçleştirmez aynı zamanda daha çok bakım, daha çok organizasyon ve daha çok toplama gerektirir. Bu da daha çok enerji harcamak anlamına gelir. Halbuki kapsül gardırop ile çamaşır da azalır, onları katlayıp kaldırmak da.

5. Her şeyi bir araya getirir.

Kapsül gardırop ile kıyafetleriniz lüks bir restoranın menüsüne benzer. Seçenekler azdır ama ne seçerseniz seçin beğeneceğiniz bir şey olacağı garantidir. Sadece sevdiğiniz, beğendiğiniz ve sizi iyi hissettiren kıyafetleriniz gardırobunuzda yer alır. Kolay, çok yönlü ve her şey her zaman bir arada. Kapsül gardırobun sunduğu bu garanti ve fırsat onu giderek popüler hale getiren nedenlerden sadece biri.

6. İkonik yapar.

Her gün aynı şeyleri giymek bir nevi kendi üniformanızı yaratmanız demektir. Size özel ve kendinizi farklı hissedebileceğiniz, “İkonik” olabileceğiniz bir durum yaratır. İmzanızı üzerinizde taşımak gibidir.

7. Daha ucuzdur.

Gardıroplarımız satın alıp giymediğimiz kazaklar, elbiseler, ayakkabılarla doludur. Gerçekten ihtiyacınız olmadığı halde aldığınız kıyafetleri düşünürseniz aslında ne kadar çok gereksiz para harcadığınızı da fark edersiniz.

Kapsül gardıroba sahip olmak veya her gün ikonik üniformanızı giymek, hiç giymeyeceğiniz kıyafetler almanızı ve dolayısıyla boşa para harcamanızı engeller. Alışveriş yaparken veya beğenilmeyen kıyafetleri değiştirmek için geri götürmek için harcanan zamanı hesaba bile katmıyoruz!

8. Huzur verir.

Tüm bu nedenleri de göz önüne aldığımızda kapsül gardırop akımına katılmanın insana maddi manevi huzur vereceği kesin.

Hoşunuza gidebilir