Photo by Pixabay from Pexels

Nerede o eski günler diye iç geçirirken aile ilişkilerinin eskiye oranla ne kadar yapaylaştığının farkında mısınız?

Aynı evin içindeki insanlar bile artık başka şeylerle o kadar meşgul ki birbirlerine vakit ayıramıyorlar. Peki bu durumda büyüklerimize nasıl zaman ayıracağız. Çocukların anneanne, babaanne ve dedeleriyle ilişkisi o kadar önemli tüm karakterlerini etkiliyor.

1- Büyüklerimiz iyi bir öğüt vericidir.

Photo by Pixabay from Pexels

Onları deneyimleri o kadar fazladır ki hem o anları dinlerken yeni şeyler öğrenirsiniz hem de bitmek tükenmeyen bir hikaye deryasında yeni şeyler keşfedersiniz.

2- Geçmişten günümüze bir ayna misali…

Öğrendiklerinizi bir de yaşayanlardan dinleyin. Canlı tanıkların gerçek düşünceleriyle büyüklerimiz çocuklar üzerinde güçlü bir etki bırakabilir. Bunun en önemli faydası bilinçlenme üzerine çocuklar üzerinde farkındalık yaratmasıdır.

3- Aile olgusu ve aitlik hissi çocuğa yerleşir.

Photo by Jessica Gaudioso from Pexels

Büyüklerini bilmesi ve ziyaretler çocuğun içinde aile olgusunu yerleştirir ve önemli bir yere sahip olmasını sağlar. Çocukların harika bir hafızası vardır. Çocuk yaşadıklarını unutmaz ve çok iyi bir şekilde beynine kodlar. Ailenin görüşmesi, büyüklere saygı ve etkileşim çocukları iyi yönde etkiler.

4- Küçük yaştan itibaren saygıyı öğrenirler.

Evlat sevgisi başkadır ama torun sevgisi de bambaşkadır. Büyüklerimiz böyle söyler. Yaşamlarının son dönemini torunlarına adamayı büyük bir içtenlikle sağlayan büyüklerimizin çocuklara kattığı en özel şeylerden biri de saygıdır. Bu öğreti diğer yaşlılara da saygı göstermenin önemini çocuklara hatırlatacaktır.

5- Büyüdüklerinde ailenin önemini çocuklarına aşılayacaklar

Çocuk büyükleriyle yaşadığında ve paylaşım içerisi olduğunda karakterine etkisinden bahsetmiştik. Şüphesiz bu etkinin en güzel artılarından biri çocuk bu şekilde büyüdüğünde aynı olguyu çocuklarına aşılamasıdır. Ailenin önemini bilen, saygı dolu bir evlat için çocukları anneanne, babaanne ve dedeleriyle vakit geçirmesi son derece önemlidir.