Ahşap olmadan hayatımızı sürdürmemiz pek mümkün değil. Her gün kullandığımız yüzlerce üründe ahşap kullanılıyor.

Ne yazık ki bu ürünlerin bir çoğu aynı zamanda çok geniş tropikal orman alanının yok olmasından da sorumlu. En çok etkilenen tropikal ormanların başında Arjantin, Bolivya, Brezilya, Paraguay, Endonezya, Malezya ve Papua Yeni Gine geliyor.

Bundan Sonra Norveç’te Tek Bir Ağaç Bile Kesilmeyecek

Bir çok farklı türe ev sahipliği yapan ve çok geniş alanlara yayılan bu ormanlar artık yok!

Bundan Sonra Norveç’te Tek Bir Ağaç Bile Kesilmeyecek

Durum bu kadar vahimken doğa aşıklarını sevindirecek bazı haberler geldi: Norveç hükümeti bundan sonra tropikal ormanları yok ederek yapılan ürünleri almayacak. Bu da demek oluyor ki parlamento ormanları yok eden veya zarar veren hiç bir firmayı hükümet anlaşmalarıyla ödüllendirmeyecek.

Son bir kaç yılda, bazı firmalar yağmur ormanlarının yok olmasına katkıda bulunan ürünleri tedarik etmeyi durdurdu. Fakat bu zamana kadar diğer hükümetlerin hiçbirinden benzer bir taahhüt gelmedi.

Sonunda onlar yaptı! Norveç sıfır ağaç kesme politikasını kabul eden ve hayata geçiren ilk ülke oldu. Bundan sonra tedarik edilen tüm ürünler belli kriterleri yerine getirmek zorunda. Norveçliler, başta İngiltere ve Almanya olmak üzere, diğer tüm ülkelere aynı önlemi almaları için çağrıda bulundu.

Dünyadaki milyonlarca insan ormanlara muhtaç ve “Dünyanın Akciğerleri”ni korumak tüm milletlerin görevi. Şanslıyız ki Norveç doğru yolda ilk adımı attı ve herkese örnek oldu.

Hoşunuza gidebilir