Vücuttaki bir çok ağrı dayanılmazdır ama diş ağrısı bunların başında gelir.

Diş ağrısı özellikle tehlikedir çünkü kafatasında belli noktaları birbirine bağlar ve beyne en yakın organlardan biridir. Dişçiye gitseniz tabi ki ağrıyı kesecek bir çok ilaç verecektir ve hatta belki dişinize ağrı kesici iğne yapacaktır. Ama diş ağrısından kurtulmanın doğal yöntemleri vardır.

Eğer bu yöntemlerden hiçbiri ağrıyı geçirmiyorsa durum tahmininizden ciddi olabilir bu nedenle bir dişçiye gitmenizde fayda vardır.

Diş Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Diş ağrısının başlıca sebebi çürüklerdir. Bunun yanı sıra ağrıya neden olan başla faktörler de vardır.

Diş ağrısını tetikleyen diğer faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Diş çürümesi
 • Apse oluşumu
 • Dişte çatlak
 • Hasar görmüş dolgu
 • Yiyecekleri sert çiğneme ve diş gıcırdatma
 • İltihaplı diş etleri
 • Alışık olmadığınız yiyecekler
 • Küçük çocuklarda diş çıkarma

Bu durumları da aşağıdakine benzer belirtiler takip eder:

Şiddetli diş ağrısı, ani ve keskin diş ağrısı veya dişlerde sürekli rahatsızlık hissi. Bazı durumlarda dişe baskı yapıldığı her zaman ağrı girer. Bazen de migren veya ateş çıkması da diş ağrısını aktive edebilir.

2 günden fazla devam eden diş ağrısı hemen dişçiye gitmeyi gerektirir. Eğer ateş çıkması, kulak ağrısı veya diş çürüğü ile devam ediyorsa ve çiğnemeyi ve yutmak engelliyorsa hemen müdahale ve tedavi edilmesi gerekir.

Basit Diş Ağrılarını Geçirmeye Yardımcı 11 Doğal Yöntem

1. Karanfil yağı

Anestezik ve antiseptik bir madde olan öjenol açısından zengin olduğu için karanfil yağı diş eti ğarılarını azaltır ve bakterileri öldürür.

1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 2-3 damla karanfil yağını karıştırın. Ağrıyan yere bu karışımı bir pamuk yardımıyla uygulayın ve etkisini göstermesi için bir kaç dakika bekleyin. Etkisini gösterdiğini hissettiğinizde pamuğu ağzınızdan alın ve karanfil yağını yutmadığınızdan emin olun!

Başka bir alternatif olarak, ağrının daha çok olduğu taraf ile bir iki karanfil çiğneyebilirsiniz. Sonrasında karanfilleri atıp ağzınızı su ile iyice çalkalayın.

2. Zencefil-Arnavut biberi macunu

Bu karışım ağız sağlığını inanılmaz bir şekilde geliştirerek aynı zamanda sizi kanama, şişme, ağrı ve enfeksiyondan da koruyacaktır.

1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı arnavut biberini biraz su ekleyerek karıştırıp sıvı bir macun haline getirin. Bir pamuk parçasını macuna batırıp ağrıyan dişinize uygulayın. Macunu diş etlerinden ve dilden uzak tutun. Ağrı azalana kadar pamuğu dişin üzerinde tutun ve macunu yutmadığınızdan emin olun.

3. Tuzlu su ile gargara

240 ml kaynayan suyu 1 çay kaşığı tuzla karıştırın. Bu karışım hem ağız içini sağlıklı tutar hem de boğaza iyi gelir. Yanmamak için suyun sıcaklığına dikkat edin. 30 saniye kadar gargara yapın ve sonra tükürün. Gerekirse tekrar gargara yapın.

4. Nane çayı

Nane yağının enflamasyonu azalttığı bir çok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Ağrı denince ilk akla gelen bitki nanedir.

Minimum 1 çay kaşığı nane yaprağından hazırlanan ve 20 dakika demlendirilen nane çayını içerek diş ağrısını azaltabilirsiniz.

Ağrıyan taraf ile nane yaprağı çiğneme yöntemini de uygulayabilirsiniz.

5. Mür (Sarı sakız)

Mür, bir diğer adıyla sarı sakız, enflamasyonu ve bakterileri önler.

1 çay kaşığı toz mürü yarım litre kaynayan suya ekleyin. Su soğuduktan sonra, günde 6 kereye kadar bu karışımı tedavi amaçlı kullanabilirsiniz. Her zaman yemek yedikten sonra kullanın.

Ayrıca elinizde varsa mür tentürünü su ile karıştırabilirsiniz. Bir parça pamuğu bu karışıma batırıp ağrıyan dişe uygulayabilirsiniz.

Mürle yapılan bu karışımları çok uzun süre kullanmamalısınız. Uzun süre kullanımı karaciğerde hasara yol açabilir.

6. Çiğ sarımsak

Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor, bunlara diş ağrısını geçirmek de dahil. İçerdiği “allicin” maddesi ağızdaki her türlü enfeksiyonu ve bakteriyi öldürüyor. Her zaman çiğ sarımsak kullanın, ısı gören sarımsağın tedavi edici özellikleri değişiyor.

Bir sarımsağı ezin ve faydası iyice ortaya çıksın diye 15 dakika bekleyin. Sonra sarımsağı püre haline getirip tuz ile karıştırın ve ağrıyan noktaya uygulayın veya ağrıyan taraf ile çiğneyin. Günde 2-3 kere bunu tekrarlayın.

7. Vanilya özü

Vanilya özü alkol ile kullanıldığında faydalı özelliklerini hemen ortaya çıkardığı söyleniyor.

Diş ağrısını geçirmek için parmağınıza biraz vanilya özü sürün ve o parmağınızla hem dişe hem de diş etine eşit şekilde masaj yapın. Günde 2-3 kere bunu tekrarlayın.

8. Zerdeçal macunu

Diş ağrısını geçirmenin yanı sıra antibakteriyel ve antiviral özellikleri de bulunur. Ağızda oluşan tahrişler, diş eti kızarıklığı, kötü kokan nefes ve diş lekeleri için de kullanabilirsiniz.

Nasıl yapacaksınız?

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • ½ -1 çay kaşığı toz zerdeçal
 • Bir kaç damla nane yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri blendırda karıştırın ve yoğun bir macun kıvamına getirin. Islak bir diş fırçasına macundan sürün ve dişlerinizi güzelce fırçalayın. Macunun etkisini göstermesi için 3-5 dakika bekleyin. Sonra her şeyi tükürün ve ağzınızı çok iyi çalkalayın. Her gün bunu uygulayın.

9. Akupresör (dışarıdan baskı)

Hangi tarafta ağrı varsa diğer elinizin baş parmağı ile ağrıyan bölgeye bastırın. 2 dakika baskıyı sürdürün ve sonra bırakın.

10. Buz

Çok klişe bir yöntem gibi gelse de buz koymak diş ağrısı konusunda mucizeler yaratır. Ağrıyan bölgeye yanağınızın dışından buz koyun. Ama unutmayın ki bu geçici bir çözümdür, yani yine de dişçiye gitmeniz gerekecektir 🙂

11. Çiçek ve bitki özleri

Çiçek ve bitki özleri ile ağzı çalkalamanın plak oluşumunu engellediği, dişlerde leke bırakmadığı ve antimikrobiyal etkilerinin olduğu söylenmektedir.

Aşağıdaki çiçek ve bitki özleri diş ağrısını geçirmek için en iyi tercihlerdir:

 • Tarçın
 • Nane
 • Mür
 • Karanfil
 • Çay ağacı

Diş Ağrısını Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında diş ağrısından uzak durmak için ideal ağız sağlığını sağlamanız gerekir. Günde 2 kere dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş ipi kullanmak da bir opsiyondur ama bu konuda dişçinize danışabilirsiniz.

Dişlerinizde çürük varsa tuzlu su ile gargarayı her yemekten sonra yapabilirsiniz.

Unutmayın, dişçi dostunuzdur, doğal ürünler de 🙂

Hoşunuza gidebilir