Photo by Vitória Santos from Pexels

Soluduğumuz havada dahi toksinler vardır. İçtiğimiz su yediğimiz yemekler hatta başucunuzdan ayırmadığınız telefonunuz bile sizi hasta edebilir.

Toksinler vücutta biriktiği zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Toksinler biriktiğinde bazı belirtiler ortaya çıkar, bunlardan bahsetmek istiyoruz.

1- Kabızlık Yaşıyorsanız

Yediğimiz yiyeceklerin içinde renklendiriciler, koruyucu adı altında farklı maddeler bulunabiliyor. Yemeyi yerken kimysalları da tüketiyoruz. Bağırsaklar bu durumdan etkilenebiliyor. Eğer kabızlık yaşıyorsanız toksinler bu durumun kaynağı olabilir.

Ne yapmalısınız: Organik yiyecekler yemelisiniz, sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Eğer tüketiyorsanız alkol almamalı ve su içmeyi arttırmalısınız. Bu sorunu çözecektir.

2- Konsantrasyon Eksikliği

Photo by bruce mars from Pexels

Beyinde toksinlerden etkilenmektedir. Uykunuzu almanıza rağmen sabah işinize konsantre olamıyorsanız toksinler sizi rahatsız ediyor olabilir. Toksinlerin bir diğer özelliği vitaminleri vücut için önemli olan mineralleri engellemektir.

3- Koku

Duşunuzu aldınız, deodorant kullandınız buna rağmen kokuyorsunuz. Bu hiçte iyiye alamet değil. Bunun kaynağı toksinler olabilir. Gözeneklerden sızan koku gaz çıkarma sonucu çıkan kokuyla yarışabilir!

4- Eklem Ağrıları

Eğer spora yeni başlamadıysanız ya da bir gün önce ciddi bir ağırlık indir kaldır serüveniniz olmadıysa ve buna rağmen eklem ve kas ağrıları yaşıyorsanız toksinlerden dolayı olabilir. İltihaplanmaya varan bu durum için iyi bir detoks yapmanız gerekebilir.

5- Cilt Lekeleri

Photo by bruce mars from Pexels

Cilt toksinlere karşı reaksiyon verir. Kullandığınız şampuan, saç kremi, sabun ve losyonlar çeşitli kimyasallar içerir. Çok fazla toksik maddeye maruz kalmak ciltte farklı reaksiyonlara yol açabilir. Döküntü, egzama gibi.

6- Uykuya Dalamamak

Yorgunsunuz, uykunuz var ama bir türlü uykuya dalamıyorsanız sizi bir şey rahatsız ediyor demektir. İşin kötü yanı toksinler sizi bitkin hissettirirken uykuya dalmanızı da zorlaştırır.

7- Ağız Kokusu

Ağız kokusu genelde sindirim sisteminin iyi çalışmadığını gösterir. Karaciğerde biriken toksin sayısı fazla ise bu durumun kaynaklarından biri bu da olabilir.

8- Ayak Tırnaklarında Sorun

Ayak tırnaklarınızın yıprandığını, bozuk uzadığını düşünüyorsanız bakış açınızı biraz genişletelim. Sürekli çorap içinde olan ayak parmakları mantarlanmaya elverişlidir. Toksinler bu durumu tetikleyebilir.

Toksin Sorunu için Ne Yapılmalı?

Yukarıda belirtiler baş gösterdiyse detoks yani vücudu arındırma zamanı gelmiş demektir.

  • Bol miktarda su için.
  • Toksinler en çok karaciğeri etkiler bu sebeple yemeklerinizde maydanoz kullanın ve kişniş tüketin.
  • Spor yapın, yoga, pilates hangisi size uygunsa, vücuttaki kan dolaşımını arttırın.
  • Dişlerinizi fırçalamadan yatmayın.
  • Sağlıklı beslenin, kimyasal içeren yiyeceklerden uzak durun.

Hoşunuza gidebilir