Photo by Gratisography from Pexels

Böbrek sağlığına dikkat etmek son derece önemli. Bunun için bazı alışkanlıkları gözden geçirmek gerekiyor.

Böbreklerin vücudunuz için önemi sandığınızda büyüktür. Bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda bunu çok iyi anlayabiliyorsunuz. Eğer önlem almazsanız ilerleyen yaşlarda diyalize mahkum kalabilirsiniz!

Böbrekler kan hücrelerini vücudumuza kazandırır. Ayrıca kan basıncını düzenlenmesinde rolü önemlidir. Bitti mi hayır, suyu kontrol eder ve fazlalıkları atar. Bu kontrol esnasında mineralleri de ayrıştırır. Bazı alışkanlıkları değiştirin, böbrek hastalığı riskini azaltın!

1- Çişinizi Tutmayın!

Kendinizi ne kadar zorlarsanız böbreklerinize o kadar zarar vermiş olursunuz mesanenin boşalması böbrek için önemlidir. Eğer bir de bunu alışkanlık haline getirdiyseniz idrar mesanede bakterilerin bir kısmını bırakabilir.

2- Uzun Süre Aynı Pozisyonda Oturmak

Photo by Product School from Pexels

Eğer işiniz gereği saatler aynı pozisyonda oturuyorsanız hayatınızda mutlaka egzersiz olmalı çünkü bu durum böbrek hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

3- Ağır Antrenman Yapmak

Sürekli çalışmak ve ağır kaldırmanın bünyenize etkiler olabilir. Bundan böbrekleriniz de etkilenir ve size koyu idrar yoluyla aslında sinyal gönderir. Bu durumda ağır program uygulamayı derhal bırakmalısınız. Bu durumun bir diğer belirtisi kas ağrılarıdır.

4- Sürekli Ağrı Kesici Kullanmak

Photo by JESHOOTS from Pexels

Ağrı kesiciler bazı durumlarda işe yarasa da düzenli olarak kullanmak böbrekleriniz için zararlıdır. Böbreklerdeki kan akışını azaltması ve çalışma işlevlerini kötü etkilediği gözlemlenmiştir. Aldığınız ağrı kesicinin dozu da önemli düşük dozda almalısınız.

5- Yeterince Su İçmemek

Böbrekler için su çok önemli! Su tüketiminizi gözden geçirin ve mutlaka önem verin. Eğer kilonuz varsa siz 2-3 litreden daha fazla içmelisiniz! Su sayesinde böbrekler toksinlerden ve gereksiz maddelerden arınır. Eğer idrar koyu renkse bu da az su içtiğinizin bir göstergesidir.

6- Tuz ve Şeker Tüketimi

Tuz ve şekeri hayatınızdan çıkardığınız gün ömrünüze ömür katacaksınız! Yediklerinizdeki sodyum oranı böbrekte çözülür eğer çok fazla tüketim sağlarsanız bu çözülmeyi sağlamak için organların daha fazla çalışması gerekecektir. Bu da böbrek fonksiyonlarını etkilemektedir.

Şeker ise başlı başına bir sorun obeziteye varan geri dönüşü çok zor bir duruma sokabilir. Ayrıca beraberinde tansiyon sorunları da baş gösterebilir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!