Sindirim sisteminin başlıca iki elemanı ince ve kalın bağırsaklardır. Kalın bağırsak kolondan oluşur. Kolon, ince bağırsaktan geçen yiyecek kalıntılarından suyu ve tuzu emen kaslı ve boru şeklinde bir organdır. Dışkının atılmasından, sindirimden ve sindirilmemiş gıdaların emiliminden sorumludur.

Sindirim sisteminin genel sağlığımız üzerinde çok önemli bir rolü vardır. Eğer biriken toksinleri düzenli olarak temizlerseniz sindirim sisteminin fonksiyonlarını da geliştirmiş olursunuz.

Eğer kolonu temizlerseniz tüm sindirim sistemine yardımcı olmuş olursunuz ve birçok faydasını görürsünüz. Yazının sonunda tarifi sizin için paylaştık.

1. Kolon temizliğine yardımcı olan maddeler ile başlayalım

Elma suyu

Elma, sindirime yardımcı olan lif açısından zengindir. Ayrıca Cornell Üniversitesi’ne göre elma çözülebilir lif açısından da zengindir. Bu da kolestrolü düşürmeye, yiyeceklerdeki karbonhidratın emilmesini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyesinin stabilize etmeye yardımcı olur.

Lif, yiyeceklerin sindirilme, besinlerin emilme ve atığa dönüşen yiyeceklerin (dışkının) kolon yoluyla atılma oranını etkiler.