Halı ve kilimler özellikle ev dekorasyonun en önemli öğelerinin başında yer almaktadır. Bunların yanında bizleri hava şartlarından korumaları ve kışları daha sıcak geçirmemiz de yardımcı olurlar.

Ancak her şeyin ötesinde halıya çıplak ayakla basmak psikolojimizin üzerinde büyük etkisi bulunur. Hayatımızda bu kadar önemli olan halı ve kilimlere ise her zaman hak ettikleri değeri göstermeyebiliyoruz.

Bu sebeple de kısa bir süre içerisinde özelliklerini kaybederek belki de onlardan nefret etmemize yol açabiliyor. Bunun önüne geçmek, halı ve kilimlerimizi daha uzun süre ve bütün güzellikleri ile kullanabilmek için ise dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Halı ve Kilimlerin Düzenli Olarak Temizliklerinin Yapılması Gerekir

Evinizde bulunana halı ve kilimleri daha uzun süre ve deforme olmadan kullanmak istiyorsanız o zaman onları doğru bir şekilde ve düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekir.

Çorap ve Ev Terliği

Halı ve kilimlerinizin temizliği kadar temiz kalmaları da önemlidir. Bu sebeple evde sürekli olarak temiz çorap veya terlik giyilmesine özen gösterilmesi gerekir. Eğer terlik kullanıyorsanız o zaman düzenli olarak terliklerinizin altlarının temizlenmesi gerektiğini de aklınızın bir köşesinde bulundurun. Beyaz Converse Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Süpürme

Evinizi sık aralıkla ile süpürmeniz gerekmektedir. Özellikle uzun ipliklere sahip olan halıların ilmek aralarında kirlerin birikmesinin önüne geçmek için bu adım çok önemlidir.  Aksi halde halılarınızı temizlemek kolay olmayacaktır.

Lekelere Anında Müdahale Edin

Halı ve kilimler sıklıkla üstlerine bir şeylerin dökülmesine alışıktırlar. Ancak bu kirlerin kalıcı olmaması için hemen temizlenmeleri gerekmektedir.

Bu temizleme işleminin nasıl yapılacağı ise lekenin türüne ve halı ve kilimlerinizin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Lekelere müdahale ederken öncelikle halı ve kilimlerinizin kullanma talimatlarını okumanız gerekir.

Derin Temizliklerini İhmal Etmeyin

Halı ve kilimlerinizi düzenli olarak siliyor olabilirsiniz. Ancak halıların diplerine yerleşen kirlerden kurtulmak için en az yılda bir kez profesyonellerden yardım almanız gerekir.

Halı ve Kilimlerinizi Daha uzun Süre Kullanabilmek İçin Gerekli Olan İpuçları

Halı ve kilimlerin temizliklerinin düzenli ve doğru olarak yapılması onları daha uzun süre kullanabilmek için atmanız gereken ilk adımdır. Ancak onları aşınmalardan korumak ve renklerinin daha uzun süre parlak kalmasını sağlamak için de dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunur. Beyaz Sirke ile Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Dekorasyonunuzu Aralıklarla Değiştirin

Kanepenizin her zaman aynı yerde durması halının o bölümünün daha fazla aşınmasına sebep olacaktır. Çünkü halılar bu bölümlerde daha fazla trafiğe maruz kalacaktır. Bu sebeple de halı ve kilimlerinizin eşit miktarda aşınmaya maruz kalabilmesi için düzenli olarak dekorasyonunuzu değiştirmelisiniz.

Güneş Işığından Koruyun

Halı ve kilimlerinizin renklerini daha uzun süre korumak için onları güneş ışığından korumanız gerekmektedir. Aksi halde renkleri kısa bir süre içerisinde solacak ve üzerlerinde güneş lekeleri oluşacaktır.

Katlamak Yerine Sarın

Halı ve kilimlerinizin şekillerinin deforme olmaması için onları katlamak yerine uzunlamasına sarmanız gerekmektedir.

Halı Kaydırmazı Kullanın

Halı ve kilimlerinizin altında kullanacağınız halı kaydırmazları sadece sizin güvenliğinizi için değil, halı ve kilimlerinizin güvenliği içinde önemlidir. Çünkü bu kaydırmazlar halı ve kilimlerinizi yerden gelecek neme karşı korurlar.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir