Halılara yerleşen lekeler gerçekten de can sıkıcı olabilir. Bunları gidermek için ise türlü yöntemler kullanılır.

Eğer bildiğiniz bütün yöntemleri kullandınız ancak hala leke duruyorsa o zaman aklınıza çamaşır suyu kullanmak gelebilir. Peki ağartıcı özelliği bulunan çamaşır suyunu halılardaki lekelerden kurtulmak için kullanmak doğru olur mu?

Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ile Halı Temizleme

Halılarınızı temizlemek için kullanacağınız son yöntem çamaşır suyu olmalıdır. Çamaşır suyu kullanırken ise dikkatli olunması gerekir. Bu sebeple yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bilmelisiniz.

Yapmanız Gerekenler

Eğer çamaşır suyundan başka çareniz kalmadı ise o zaman çamaşır suyu ile temizliğe geçmeden önce halıların süpürülmesi gerekmektedir. İyi bir süpürme ile halının içerisinde kalan kirlerin iyice çekilmesi gerekir.

Çamaşır suyu ile temizleme işlemi sırasında açığa çıkacak toksik gazlardan korunmak için maske ve kimyasalların ellerinize zarar vermemesi için temizlik eldiveni kullanmanız gerekmektedir.

Eğer halınız yün ise hiçbir koşulda temizliği için çamaşır suyu kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü çamaşır suyu yün liflerinin üzerinde ayır deformasyona sebep olmaktadır. Çamaşır suları ağartıcı özellikler taşıdığı için sadece beyaz ya da beyaza yakın renklerde ki halıların temizliklerinde kullanılmalıdır.

Halınızı çamaşır suyu ile temizlerken kesinlikle halının üzerine doğrudan çamaşır suyunun uygulanmaması gerekir. Bunun yerine kullanma talimatlarında bulunan sulandırma işlemi ile lekelere müdahale etmek gerekir. Seyreltilmiş çamaşır suyu ile ıslatılmış bez yerine çamaşır suyunun püskürtülerek halıya uygulanması gerekmektedir. Çünkü bezle halıya geçecek olan çamaşır suyu miktarı halının ağarmasına sebep olabilir.

Çamaşır Suyu İle Temizlikte En İyi Sonuçları Almak İçin

Eğer halınızın temizliğini çamaşır suyu ile yapmaya karar verdiyseniz o zaman temizlikten en iyi sonucu alabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Eğer temizleyeceğiniz halı beyaz renkli ise o zaman sadece lekenin olduğu bölgeye çamaşır suyu uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak farklı renklerin bir arada olduğu bir halıyı temizleyecekseniz o zaman da halıda renk farklılıklarının yaşanmaması için bütün halının çamaşır suyu ile temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için çamaşır suyunun tüm halıya hafifçe püskürtülmesi yeterli olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce çamaşır suyunu su ile seyreltmeniz gerektiğini unutmayın.

Halınıza çamaşır suyu uyguladıktan sonra etkisini göstermek için yarım ile bir saat arasında beklemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında halınızı fırça ve halı deterjanı ile yıkamanız gerekir. Son aşamada ise halıda deterjan kalıntılarının giderilmesi için durulanması gerekmektedir. Patatesin Filizlenmesi Nasıl Önlenir?

Eğer halınızdaki çamaşır suyunu hızlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız o zaman halı yıkama makinelerinden yardım alabilirsiniz. Böylece halınız daha kolay kuruyacaktır. Diğer bir yandan halıların temizlenmesinde çamaşır suyu her zaman son seçenek olmalıdır.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir