Hemen hemen herkesin dondurucusunda kıyma bulunur. Türk mutfağında kendisine geniş bir kullanım alanı bulan kıyma gerek acil durumlarda kullanılmak üzere gerekse de yemeklere lezzet katmak amacıyla stoklanan kırmızı et ürünlerinin başında gelir.

Buzdolabında birkaç günden daha fazla saklanması bozulmalarına yol açtığı için de sağlık açısından en güvenli yolu dondurucuda saklamaktır. Ancak kullanma aşamasında kıymanın doğru bir şekilde çözdürülmesi önemlidir.

Aksi halde içerisindeki zararlı bakteriler hızlı bir şekilde çoğalarak sağlığınız için tehlike oluşturabilir. Neyse ki kıymayı hızlı ve sağlıklı bir şekilde çözdürmek için gerekli olan yöntemlere yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

1. Kullanmak için Yaklaşık Bir Gününüz Varsa

Eğer ertesi gün için planlı bir yemek hazırlayacaksanız o zaman kıymayı çözdürmenin en iyi yolu bir gün öncesinden buzluktan çıkararak buzdolabına koymaktır. Buzdolabına koyduğunuz kıymanızı bir tabağın içerisine yerleştirmeniz erirken akacak olan suları yüzünden dolabınızın kirlenmesini önleyecektir.

Buzdolabında eritme yönteminin sizlere sağlayacağı bir diğer avantaj ise kıymanızı kullanmaktan vazgeçerseniz ya da kullanmanız gerektiğinden daha fazlasını çıkardığınızı fark ederseniz o zaman 48 saat içerisinde tekrar dondurabilirsiniz.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner